Попри спеку, весняні заморозки та нестачу робочих рук, на Одещині триває збиральна кампанія. Станом на кінець червня аграрії зібрали понад 11 тисяч гектарів озимого ячменю та гороху, з урожайністю 30,1 і 16 центнерів з гектара відповідно. Про це, а також про особливості цьогорічної кампанії говорили в ефірі “Українського радіо Одеса”.
Жнива на Одещині 2024: що вже зібрали
“Ми бачимо добру врожайність, і фермери сподіваються на вдалу збиральну кампанію”, — зазначив заступник директора департаменту аграрної політика ОВА Віталій Власенко.
Втім, жнива проходять у складних умовах. Через відсутність снігу взимку та весняні морози господарство “Дунай-Агро” втратило близько 30% урожаю пшениці. Зараз під загрозою — кукурудза та соняшник.
“У нас 38 градусів у тіні. Кукурудза і соняшник буквально горять”, — розповів директор підприємства Віталій Швайка.
Голова депутатської групи “Аграрії Одещини” в облраді Алла Стоянова зазначила, що в деяких районах ситуацію покращили весняні дощі. Втім, у регіоні втрати врожаю все одно склали до 30%.
За її інформацією, середня врожайність у Бессарабії становить:
- пшениця — близько 3 т/га,
- ячмінь — до 3 т/га,
- горох — 2–2,5 т/га,
- ріпак — 1,5–2 т/га.
На півночі області показники вищі — до 4–4,5 т/га.
“Одещина, імовірно, знову посідає перше місце в Україні за обсягами продовольчої пшениці”, — наголосила Стоянова.
Проблеми: шкідники, паливо, ринок і нестача кадрів
Аграрії стикаються з комплексом проблем. Через вологу весну й теплу зиму збільшилася кількість шкідників. Господарства витрачають більше на захист рослин.
Серед економічних чинників — стрибки цін на паливо та зниження закупівельних цін. За словами Стоянової:
- продовольча пшениця подешевшала з 10 500 до 9 800 грн/т,
- фуражна — до 9 300 грн/т,
- ріпак — з 26 000 до 22–23 800 грн/т.
Також аграрії стурбовані законодавчими ініціативами, зокрема так званими “соєвими правками”. Вони можуть призвести до втрати ще 3–4 тис. грн з тонни продукції.
Окрема проблема — нестача працівників. Причини — мобілізація, еміграція, а також скасування постанови №45 про бронювання. Це призвело до зриву контрактів на техніку та транспорт.
“Проблема з кадрами — критична. Але ми розуміємо, що це наслідок війни, яку ми не обирали”, — каже директор “Дунай-Агро” Віталій Швайка.
Держава підтримує, але інфраструктура — слабка
В області триває державний експеримент з вирощування бавовнику. Фермери можуть отримати компенсацію 10 тис. грн/га через Державний аграрний реєстр. Проте, як наголосила Стоянова, розвиток цієї культури стримує відсутність інфраструктури для переробки та логістики.
“Щоб забезпечити оборонні потреби країни, потрібно зібрати щонайменше 20 тис. тонн бавовнику — це близько 20 тис. га посівів”, — зазначила вона.
Фахівці сходяться на думці: попри погодні, економічні й кадрові виклики, цьогорічна кампанія на Одещині має потенціал. Однак для стабільності агросектору необхідні державна підтримка, безпека та прогнозоване регулювання
Джерело: Суспільне Одеса