Найбагатші обранці Одеської облради та їхні «обновки»

Доходи в бюджет громади знизилися, а гаманці місцевих депутатів – навпаки побільшали вдвічі. Таку тенденцію Nikcenter простежив, проаналізувавши декларації депутатів Одеської обласної ради. Сукупний дохід народних обранців за 2024 рік зріс вдвічі та перевищив 610 мільйонів гривень. Для порівняння, це – майже 10% від доходів обласного бюджету. 

Успішний депутатський корпус

Журналісти Nikcenter, використовуючи власні інструменти програмування, проаналізували декларації депутатів Одеської обласної ради за 2024 та 2023 роки, розміщені на сайті Нацагентства з питань запобігання корупції на 15 травня. Депутатський корпус продемонстрував хист до нарощення власних доходів: у порівнянні із 2023 роком вони загалом зросли з 296 до 610 мільйонів гривень.

Втім, особистий фінансовий успіх депутатів особливо виразний на фоні обласного бюджету. Торік його дохідна частина зменшилася на 11% – до 6,4 мільярдів гривень. Таким чином, офіційно задекларовані доходи 73 депутатів облради та членів їхніх родин дорівнюють майже 10% обласного бюджету Одеської області, населення якої складає понад два мільйони осіб.

Водночас депутат В’ячеслав Ширма, обраний від нині забороненої партії Шарія, як і у попередні роки, декларацію не подав. Також відсутня декларація за 2024 рік депутата Миколи Дерев’янко (фракція ЄС), якого підозрюють у завданні збитків бюджету під час виконання підрядів.

Дохідні місця

Торік помітно зросла кількість депутатів-мільйонерів в Одеській облраді. Якщо у 2023 році таких було 34 особи, то минулого року вже 44 депутати спромоглися отримати більше мільйона гривень доходу. Йдеться про всі види доходу – від зарплат, підприємницьких доходів та дивідендів від власних компаній, до надходження коштів від продажу майна та отриманих подарунків. Також журналісти враховували і дохід членів родин, які проживають разом із декларантами.

Аналіз розподілу доходів за депутатськими фракціями ще раз засвідчив, що найбільш успішні обранці згуртувалися навколо провладної партії. Середній дохід одного члена фракції «Слуга народу» Одеської облради склав понад 24 мільйони гривень. Це вчетверо більше, ніж у другій за статками фракції «За Майбутнє» і в шість разів більше середнього результату позафракційних депутатів, де зібралися колишні представники заборонених партій Шарія та ОПЗЖ. Найскромнішою за доходами виявилася фракція «Батьківщина» із задекларованими менш ніж двома мільйонами гривень за рік на одного депутата.

Якщо порівнювати із 2023 роком, доходи зросли у 51 депутата. Проте розподіл зростання нерівномірний: в декого – незначний, а в окремих представників, як-то Олега Кутателадзе чи Князя Хачатряна, – одразу у вісім разів. Доходи цих народних обранців зросли на 288 та 34 мільйони гривень відповідно.

Найменший дохід за минулий рік – у Юлії Бойко з фракції «Довіряй ділам». Депутатка прозвітувала лише про отримані нею 10 тисяч соціальних виплат та 93 тисячі гривень заробітної плати чоловіка. Нарешті, нульову декларацію по доходах за минулий рік подав один депутат, Февзі Мамутов з «Європейської солідарності».

П’ятірка найбільш заощадливих

Для розуміння статків депутатів необхідно враховувати не лише доходи за рік, а й наявні у них заощадження. Тому Nikcenter дослідив і грошові активи депутатів Одеської обласної ради, задекларовані у 2024 році. Йдеться про гривні, долари, євро та іншу валюту, розміщені на банківських рахунках декларантів і їхніх родичів, а також заощадження у готівці. Під час аналізу вартість валюти переведена у гривні за курсом НБУ станом на 15 травня 2025 року.

Загалом заощадження одеських депутатів за рік зросли на 270 мільйонів та досягли відмітки у 1,5 мільярда гривень. Дві третини від загальної суми, а саме 946 мільйонів, знаходиться у «скарбничках» лише п’ятьох народних обранців.

Це – співвласник групи компаній ТІС Олег Кутателадзе, колишній директор портів «Південний» та «Чорноморськ», голова районної військової адміністрації Юрій Крук, банкір та колишній нардеп Іван Фурсін, Сергій Біб та Князь Хачатрян, власник компанії «Березівкаагрошляхбуд», що отримує численні бюджетні підряди.

Зауважимо, що більшість депутатів Одеської обласної ради – 56 із 73 декларантів – мають грошові активи, більші за мільйон гривень. Непоодинокі випадки, коли великі заощадження декларують депутати із відносно скромними доходами. Так, Сергій Біб, який отримав четверте місце у рейтингу найбільших активів, задекларував торік лише 503 тисячі гривень доходу, що складався переважно з пенсії та соціальних виплат. До речі, у січні НАЗК повідомило про невідповідності у його декларації за 2022 рік на у 2,8 млн грн.

Депутатські обновки

Найчастіше минулого року депутати оновлювали свій автопарк найсвіжішими новинками автосалонів. А повага оточуючих до депутатського мандату могла дозволити деяким із них отримати дорогі автівки у безоплатне користування.

Так, депутатка облради та директорка фінансового департаменту Одеської ОВА Марина Зінченко придбала VOLVO EX30 2023 за 1,8 мільйона гривень. А ще одна власниця депутатського мандату, підприємниця Алла Гінак до свого чотирирічного RANGE ROVER додала новенький AUDI Q8 за два мільйони гривень.

Тим часом один з найбагатших людей Одещини, банкір Іван Фурсін додав до свого автопарку на шість машин ще HYUNDAI TUCSON 2020 року, який отримав у безоплатне користування.

Депутат Віталій Вітікач з фракції «Слуга народу» торік обзавівся одразу двома новими автівками: купив SKODA OCTAVIA 2022 року за 500 тисяч, а до неї взяв в оренду ще BMW X6 2023 року випуску.

Родіон Абашев, що суміщає депутатські повноваження із керівництвом Ізмаїльською РВА, торік взяв у лізинг кросовер VOLVO EX30 2023 року за 1,8 мільйона гривень.

Андрій Бабенко з «Батьківщини» сів за кермо TOYOTA SEQUOIA 2008 року. Потужний позашляховик йому надає у безоплатне користування за довіреністю громадянка Тамара Ворнікой. Варто нагадати, що Бабенко входить до складу неформальної групи 17 депутатів-«безхатьків», члени родини яких, згідно з деклараціями, не мають житла ані у власності, ані у користуванні. Попри це, торік депутат Бабенко придбав 20 пакетів різних криптовалют загалом на понад 6 мільйонів гривень.

До речі, найбільшим криптоінвестором Одеської облради вважається Микита Кузькевич, власник 88 одиниць біткойна. Станом на 1 січня 2025 року їхня вартість сягала 350 мільйонів гривень.

Валентин Волканов з фракції «За Майбутнє» задекларував новенький RANGE ROVER, наданий у користування ТОВ «АНТАРЕС АГРО-П». Власницею фірми є його ймовірно родичка Парасковія Волканова. Також депутат додав ще гектар землі до свого поля у Болградському районі. А його дружина стала власницею двох ділянок на 1900 квадратних метрів у селищі Таїрове.

Депутат та власник Жеребківського елеватора Володимир Щербина придбав пікап Toyota Hilux 2024 року за 1,6 мільйона гривень.

Як показало дослідження Nikcenter, депутати Одеської обласної ради, попри тягар війни, успішно нарощують власні доходи та збільшують активи своїх родин. Народні обранці торік не оминули можливості придбати коштовні обновки: віп-авто, нерухомість та криптоввалюту. На жаль, ці бізнесові таланти не відобразилися на стані обласного бюджету Одещини, інтереси якої кожен із депутатів мав би представляти.

Nikcenter

Залиште свій коментар