“На Одещині буде свій Париж та Шампань”. Так жваво, з дискусіями та навіть мемами обговорювали в інформаційному просторі перейменування населених пунктів, які підлягають закону про деколонізацію топонімії та можуть з’явитися на мапі Одеської області. Нові назви вже затвердив профільний комітет Верховної Ради, остаточне рішення мають ухвалити депутати на сесії.
Серед них – три населених пункти, яким дісталося найбільше уваги у мережі. Це – Южне (Порт-Аненталь), села Надеждівка (Шампань) і Роща (Новий Париж).
Не Южне, а Порт-Аненталь
Перейменування портового міста Южне на Порт-Аненталь народило хвилю мемів, які масово почали ширити у соцмережах. Вибору нової назви передувала низка дискусій та громадських обговорень. Самі мешканці надали 168 варіантів, з них обрали шість, які відповідали всім критеріям. Це – Аджалик (назва лиману), Аненталь, Порт-Аненталь (на честь німецького поселення), Оріяна, Порторіано і Порт-Оріяна.
Як пояснює представник Національної комісії зі стандартів державної мови, історик Олександр Середа, у радянському союзі існувала система чотирьох ключових портів, які так і називались — Сєвєрний, Южний, Западний, Восточний. Тобто це російський маркер, якого треба позбутися.
Щодо назви назви Аненталь (у перекладі “долина Анни”), то вона була запропонована на честь німецької колонії Ней-Аненталь, яка знаходилася на місці сучасного селища Нові Білярі, яке розташоване поруч з Южним і входить до Южненської громади. Більшу частину його території займає порт “Південний”. Тобто, Южне буквально тепер – порт у долині Анни.
Що побачити у Южному (Порт-Аненталь)
Южне (Порт-Аненталь) одне з наймолодших міст на Одещині. Його містоутворюючими підприємствами були Одеський припортовий завод та морський порт “Південний”. Саме з їх будівництвом виникла потреба у житлі для працівників. Серед кількох варіантів було обране місце на березі моря, поруч з селом Сичавка. Через це його спочатку неофіційно називали Нова Сичавка.
Тривалий час Южне не було настільки популярним курортом, як, скажімо, Грибівка та Затока. Для місцевих зручність полягає у тому, що можна дістатися до пляжу за кілька хвилин з будь-якої точки міста. Адже все Южне розташоване на десяти квадратних кілометрах.
Декілька років тому у місті облаштували красиву набережну з парком, який називається Приморський. Центральний вхід зроблений в античному стилі з колонадами, вишуканими альтанками, алеями, лавками та фонтанами. Усе це з видом на море та зручним спуском на берег.
Южне (Порт-Аненталь) має шість туристичних міст-побратимів, чотирьом з них присвятили тематичні сквери, це – “Китайський сад”, “Турецький сквер Кемер”, “Маленька Грузія” та “Білоруський садок”. Кожен має свої національні родзинки та локації.
Наприклад, у Китайському парку, який присвячений місту Юецину, можна побачити кований декоративний місток з альтанкою. Усі елементи цього парку виконані у традиційних для китайської культури червоних кольорах. А в сезон там цвіте сакура.
Фото: omore.city
Недалко від турецького парку знаходиться грузинський тематичний сквер з альтанками, гротами та величезними винними амфорами.
Розташований у центральній частині міста, велика благоустроєна територія для прогулянок з алеями та лавками, поруч знаходиться фонтан “Парад планет”.
Своя Шампань на Одещині,
або що пов’язує Надеждівку з французькою провінцією
Шампань – провінція у Франції, відома на увесь світ своїми виноробними традиціями і походженням улюбленого ігристого напою. Своя Шампань може з’явитися і на карті Одеської області. Так пропонують перейменувати село Надеждівка, яка входить до Арцизької громади.
Село було засноване у 1864 році німцями і називалося Гофнунгсфельд, що перекладається як “поле надії”.
“Поселення було повністю відрізане від інших німецьких колоній. Землю передали в оренду на 15 років. Орендарями були переважно вихідці з с. Новоселівка та Віттенберга. Першими поселенцями, які і стали засновниками, були: Карл Зіверт, Карл Лібельт, Готлиб Нетц, Мартін Шміттке, Якоб Зеефрід, Йоган Йеске”, – йдеться у пубікації Арцизького історико-краєзнавчого музею.
Після Другої світової війни, депортації та репресій перших поселенців, радянска влада взяла за основу слово “надія” і утворила похідне від нього “Надєждовка”.
Під час перейменування обговорювали три варіанти – “Надіївка”, яке унормовує нинішню назву відповідно до українського правопису. Були пропозиції повернути історичну назву села – Гофнунгсфельд.
Врешті на розгляд народним депутатам подали два варіанти – Надія та Шампань, і вони затвердили останній. Ця назва має своє пояснення. Село Надеждівка знаходиться на півдні Одещини, у сонячній Бессарабії. І саме тут уже багато років працює одне з найбільших виноробних підприємств “Шампань України”.
На території села знаходиться завод “Шампань України Фото: dumka.odessa.ua
Виноград та вино давно стали візитівкою Бессарабії – степового краю з родючими ґрунтами та великими садами і виноградниками.
село Надеждівка
Зв’язок з Францією все-таки є?
У селі Надеждівка знаходиться хатинка-музей, серед експонатів – архівні фото та документи, які розповідають про його історію.
З Францією це південне село пов’язує не лише завод Шампань і нова співзвучна назва, а й копія паризької Ейфелевої вежі, щоправда менших розмірів.
Побачити її можна у центрі села, поруч облаштували місток закоханих. Це чудова моживість зробити фото на фоні Ейфелевої вежі з другою половинкою. І для цього необов’язково їхати до Парижа.
Фото: dumka.odessa.ua
Селу Роща повернули історичну назву – Новий Париж
Село Роща належить до Теплицької громади у Болградському районі. У перелік населених пунктів на перейменування потрапило через свою російську назву, яка українською мала б звучати як “гай”.
За результатами опитування, більшість мешканців якраз і підтримала варіант назвати Рощу Зеленим Гаєм. Однак були й пропозиції повернути стару назву – Новий Париж. Так село називалося до 1945 року, і депутатська комісія зупинилася на цьому варіанті.
Історик Олександр Середа вважає це невдалим топонімом, адже так колись називали населені пункти на честь перемоги російської імперії над армією Наполеона.
Тобто нічого спільного між Рощею та Парижем фактично немає. Сьогодні це одне з сіл Бессарабії, яке занепадає. У населеному пункті лише одна вулиця, на якій мешкає понад сто людей. Дороги не ремонтувалися багато років, будинки пустують, молодь виїжджає.
Раніше, за спогадами місцевих, Роща славилася своїми полями та садами. Сюди приїжджали з Одеси за фруктами й овочами, які вантажівками вивозили на переробку.
Чи зміниться щось найближчим часом, чи поверне село втрачений потенціал, – ми не знаємо, але дуже хочеться у це вірити. Можливо, нова назва і буде тим магнітом, який перетворить Рощу на Новий Париж.
Джерело: bilyayivka.city