13 лютого на базі Роздільнянської багатопрофільної лікарні пройшов День жіночого здоров’я, метою якого було проведення раннього виявлення онкопатології у жінок. Прийом проводили: кандидатка медичних наук, доцентка кафедри хірургії Одеського національного медичного університету, лікарка онкологиня-мамологиня, хірургиня вищої категорії Раїса Нікітенко; гінекологи Роздільнянської БПЛ; лікарі загальної практики – сімейної медицини Роздільнянського ЦПМСД. Перед початком заходу редакторка газети «Вперед» Наталія Буковська та Владислав Сіміцар взяли інтерв’ю у Раїси НІКІТЕНКО.
– Розкажіть, будь ласка, нашим жінкам, коли варто звертатися до лікарів.
– Слід зазначити, що кожного року діагноз рак молочної залози ставлять тисячам жінок по всьому світу, в Україні ця цифра становить 15 тисяч, з них третина – з летальним кінцем. За статистикою, кожна восьма жінка в нашій країні хворіє на рак молочної залози, у кожної з 10 жінок ця хвороба має генетичне коріння.
День жіночого здоров’я має на меті зробити аналіз стану наших пацієнток. Головні лікарі для кожної жінки – це гінеколог, ендокринолог та мамолог. Якщо жінка відчуває болі у грудях чи спостерігає виділення, або має генетичне наслідування від мами, бабусі чи сестри, тобто, якщо в анамнезі були хворі на рак молочної залози, вона потрапляє до групи ризику і має проходити медогляд раз на рік, а то й двічі, у гінеколога, ендокринолога та мамолога.
Що ж спричиняє рак молочної залози? По-перше, це прийом гормональних препаратів. У період розквіту інтернету, де можна знайти будь-яку інформацію, у тому числі і про гормональні препарати, кожен сам собі може їх призначити. Але більшість жінок не знають про їх побічну дію, що призводить до виникнення раку. Також до розвитку хвороби можуть призвести проблеми із щитовидною залозою, суцільний стрес, особливо зараз, радіація, генетика, неправильне харчування.
Ми закликаємо всіх жінок піклуватися про своє здоров’я, аби бути красивими, гарними, здоровими, адже здоров’я жінки – це здорове покоління країни. Сьогодні ми проведемо медогляд жінок, зробимо УЗД. З радістю допоможу всім, хто потрапить до мене на прийом. Це дуже гарна акція!
– Розкажіть, будь ласка, нашим жінкам, що робити, коли виявили рак молочної залози.
– Одразу зазначу, що рак не болить. 20 відсотків випадків раку на першій-другій стадіях можна виявити під час скринінгу, який мають проходити всі жінки від 30 до 60 років. У такому випадку 95-98 відсотків випадків захворювання ми виліковуємо. Закликаю жінок не боятись прийти на огляд до лікаря, аби виявити хворобу якнайшвидше. Важливо також здати аналізи на гормональний фон, на вітамін Д, на проблеми з щитовидною залозою, онкомаркери, але вони не завжди щось показують. Найнадійніше обстеження – це мамографія, яке ми призначаємо жінкам після 40 років, до 40 – УЗД. Взагалі, кожна жінка має пройти комплексне обстеження- мамографія плюс УЗД. Після виявлення хвороби на ранній стадії ми робимо біопсію, трепан-біопсію, що мають підтвердити рак молочної залози. І тільки тоді індивідуально підходимо до лікування. Це може бути хірургічне втручання, причому перевага надається органозберігаючим операціям, коли жінка залишається з молочною залозою, у неї немає психологічної травми, що дуже важливо і для неї, і для нас. Також це може бути гормональна, чи паліативно-променева терапія. Але, наголошую, все це суто індивідуально для кожної пацієнтки.
– І наостанок, що б Ви побажали нашим жінкам?
– Бажаю всім залишатися справжніми жінками – красивими, мудрими, здоровими, бо від жінки залежить здоров’я нації, не боятися звертатися до лікарів, жити повноцінним життям і радіти кожному дню! Протягом Дня жіночого здоров’я обстеження пройшли понад 50 жінок.
Генеральний директор КНП «Роздільнянська багатопрофільна лікарня» Вадим Гудима подякував Раїсі Нікітенко за сприяння та можливість провести жіночий скринінг на базі лікарні задля покращення здоров’я населення Роздільнянського району. Аналогічні заходи проходитимуть у медичному закладі й надалі, тож слідкуйте за оновленнями.
Наш кор.