За оперативним повідомленням ГУ Держпродспоживслужби, в м. Київ зареєстровано випадки захворювання на ботулізм у місцевих мешканців, у тому числі один летальний, які пов’язані з вживанням в’яленої риби, придбаної у торговельній мережі міста. За результатами епідеміологічного розслідування випадків захворювання на ботулізм, встановлено, що виробником рибної продукції, яка була придбана постраждалими, є ФОП А.В. Меркулов, а постачальником – ТОВ “Чудо-Юдо” м. Світловодськ Кіровоградської області.
Також за повідомленням державної установи “Одеський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”, на території м. Одеса після вживання ковбаси напівкопченої госпіталізована до реанімаційного відділення КУ “Одеська міська інфекційна лікарня” з клінічним діагнозом “ботулізм” одна особа, перебіг хвороби важкий. Станом на теперішній час, лабораторні дослідження тривають.
Ботулізм людини є важким, потенційно смертельним захворюванням, збудником якого є бактерія, що в умовах низького вмісту кисню виробляє небезпечні токсини (ботулотоксини). На сьогоднішній день ботулотоксини входять до найсильніших із відомих речовин смертельної дії. Вони блокують нервові функції і можуть призвести до паралічу дихальних м’язів. Харчовий ботулізм, який виникає внаслідок вживання харчових продуктів, що не пройшли належної обробки, є смертельним захворюванням, якщо своєчасно не проведено лікування і не застосовано анатоксин. Консервовані чи ферментовані у домашніх умовах харчові продукти – це основне джерело харчового ботулізму.
Ботулізм не передається від людини до людини. Це відносно рідкісне захворювання, яке проявляється інтоксикацією, зазвичай спричиненою вживанням високоактивних нейротоксинів, які утворюються у заражених харчових продуктах. Ранніми симптомами ботулізму є втома, слабкість, запаморочення, не чіткий зір, сухість у роті, також затруднене дихання. Може бути блювання, діарея, запор, здуття животу. По мірі прогресування захворювання з’являється слабкість у руках, після чого настає ураження дихальних м’язів, причому температура тіла не зростає, втрата свідомості не настає.
Ботулотоксин виявляється у великій кількості харчових продуктів, включаючи низьколужні консервовані овочі – зелена квасоля, шпинат, гриби, буряк, огірки; рибу, зокрема консервований тунець, ферментовану, солону, копчену рибу; м’ясні продукти – ковбаси, буженину, сосиски. Частіше за все причиною ботулізму є готові страви, які зберігаються в упаковках з низьким вмістом кисню (вакуумні упаковки).
П’ять важливих принципів безпечного харчування, яких необхідно дотримуватись при приготуванні їжі: дотримуйтесь чистоти; відділяйте сире від готового; проводьте ретельну теплову обробку; зберігайте харчові продукти при безпечній температурі; використовуйте чисту воду та чисту харчову сировину.