Аварія на Запорізькій АЕС може призвести до різних наслідків для населення, які залежатимуть від багатьох факторів, включаючи дозу отриманої радіації, тип радіоактивних речовин, тривалість опромінення та здатність організму до відновлення.
У будь-якому разі, вкрай важливо вжити екстрених заходів і мінімізувати вплив, який надає радіація на організм. Ділимося з вами основними правилами безпеки при радіаційній небезпеці.
Що робити при радіації – рекомендації МОЗ
При аварії на атомній електростанції необхідно вжити таких заходів:
- Сховайтеся всередині приміщення. Закрийте всі вікна; заклейте їх скотчем або ущільніть мокрою тканиною; вимкніть кондиціонери та інші системи вентиляції; не тримайтеся поруч із зовнішніми стінами, дахом; краще перебувайте в приміщенні, в якому немає зовнішніх дверей і, бажано, вікон; перебувайте в укритті (в приміщенні) і не виходьте на вулицю, поки не буде інших вказівок від компетентних органів.
- Знезаразьте себе, якщо в момент аварії перебували поза домом. Обережно зніміть верхній одяг, герметично запакуйте його, щоб не фонив, і приберіть туди, де поруч з ним не буде людей і тварин.
- Помийтеся, якщо є така можливість. Прийміть душ з милом, вимийте голову шампунем без кондиціонера. Не використовуйте кондиціонер, щоб не закріпити радіаційний матеріал. Якщо немає де прийняти душ, хоча б просто вимийте відкриті ділянки шкіри, особливо обличчя і руки, під проточною водою.
- Якщо до проточної води відсутній доступ, використовуйте вологі серветки або змочену водою тканину. Підвищену увагу слід приділити рукам, обличчю, вухам. Також обробіть повіки і вії, протерши їх вологими серветками, мокрою тканиною.
- Не тріть і не дряпайте шкіру, інакше в рани і пошкодження на шкірі потрапить радіоактивний матеріал.
- Одягніть чисті речі.
- Уникайте вживання їжі та пиття з невідомих джерел.
- Захистіть дихальні шляхи, використовуйте маску або інші засоби захисту, якщо вони доступні.
Також МОЗ рекомендує слідкувати за офіційними джерелами інформації, увімкнути радіо, телевізор. У медіа або через системи оповіщення місцева влада, Держслужба з надзвичайних ситуацій, поліція даватимуть вказівки для населення.
Йодна профілактика при аварії на АЕС
Застосування йоду при радіації є однією з важливих профілактичних заходів. Навіщо пити йод при радіації – він допомагає захистити щитовидну залозу від поглинання радіоактивного йоду.
Важливо: йодна профілактика потрібна лише у разі аварії, яка відбулася. Проводити її потрібно лише після офіційного підтвердження – йодид калію токсичний для організму та не працює наперед.
Крім того, в жодному разі не можна пити спиртовий розчин йоду, розведений із водою чи молоком. Йод у флаконах призначений тільки для зовнішнього застосування, і така самопрофілактика може завдати шкоди вашому здоров’ю.
МОЗ дозволяє лише вживання йодиду калію в таблетках, подбайте, щоб вони були у вашій аптечці. Але не панікуйте і не скуповуйте всі запаси – при загрозі надходження в організм радіоактивного йоду рекомендоване однократне вживання після оповіщення про радіаційну аварію. Йод при радіації – дозування для захисту від подальшого опромінення щитовидної залози становить для дорослих та дітей від 2 років 1 раз на добу по 125 мг, це 1 або 1/2 таблетки залежно від вмісту активного інгредієнту.
Пам’ятайте, що йод в таблетках при радіації не захищає від усіх наслідків аварії, тому дуже важливо виконати наведені вище рекомендації та допомогти виконати їх людям навколо.
Скільки тримається радіація після ядерного вибуху, залежить від різних факторів, таких як потужність вибуху і тип радіоактивної речовини. Радіація може бути короткочасною або мати тривалий вплив на навколишнє середовище. Тому в разі радіаційної аварії важливо слідувати інструкціям фахівців щодо евакуації, тимчасового переїзду або укриття в безпечному місці.
Джерело: УНІАН