22 березня – Всесвітній день води
Відомо, що 70 відсотків земної кулі вкрито водою, але майже вся вона солона, прісної лишається лише 2,5 відсотка. З них більша частина перебуває в замерзлому стані у крижаних шапках і льодовиках, і лише один – зважте – всього один відсоток від загального обсягу водних ресурсів планети вважається питною водою. Через це в різних країнах, особливо африканських, спостерігається нестача води. За міжнародною статистикою, сьогодні у світі від цього страждають 1 мільярд 500 мільйонів осіб в 43-х країнах. Якщо врахувати ту обставину, що використання води зростає, то прогноз звучить ще загрозливіше: до 2025 року з цією проблемою зіштовхнуться понад три мільярди людей.
Всесвітній день води, дата якого припадає на 22 березня, саме й має на меті нагадати кожному жителю планети про це. Ідея про проведення такого свята вперше прозвучала на конференції ООН, яка була присвячена розвитку та охороні навколишнього середовища. Ця подія відбулася в Ріо-де-Жанейро у 1992 році. А вже в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН було прийнято офіційне рішення про проведення 22 березня Всесвітнього дня води.
До цієї події Організація по захисту навколишнього середовища звертається до всіх країн з проханням приділяти більше уваги захисту водних ресурсів і проводити конкретні роботи на національному рівні. Також у своїй резолюції вона рекомендує всім країнам 22 березня проводити спеціальні заходи, спрямовані на освоєння та збереження водних ресурсів. Крім того, було запропоновано щороку присвячувати цей день якійсь певній темі. Так, період з 2005 по 2015 року був оголошений десятиліттям «Вода для життя».
У 2017 році тема Всесвітнього дня води – стічні води, а кампанія під гаслом «Навіщо витрачати воду?» присвячена скороченню обсягів і повторного використання стічних вод. Всесвітній день води є можливістю нагадати людству про надзвичайну важливість водних ресурсів для навколишнього природного середовища і розвитку суспільства та покликаний підвищити розуміння необхідності збереження екологічно чистого стану водних ресурсів для створення безпечних умов життєдіяльності населення, заохочуючи при цьому споживачів, науковців, фахівців і громадськість як на національному, так і на міжнародному рівнях займати активну позицію щодо цієї проблематики, розробляючи та реалізуючи низку заходів для запобігання забрудненню водних ресурсів, їх захисту, збереження та поліпшення якості водних екосистем.
У рамках відзначення Всесвітнього дня води, а також з метою обговорення актуальних проблем раціонального використання, охорони і відтворення водних ресурсів, популяризації вітчизняного та міжнародного досвіду щодо управління водними ресурсами, 23 березня 2017 року Держводагентством буде проведено «круглий стіл», присвячений Всесвітньому дню води. У заході візьмуть участь представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, громадських організацій, науковці, водокористувачі та учнівська молодь. Згідно з порядком денним, під час заходу доповідачами будуть висвітлені питання щодо водозабезпечення та використання поверхневих вод; відновлення гідрологічного режиму та раціонального використання водних ресурсів на прикладі однієї з осушувально-меліоративних систем та інші.
Здоров’я генофонду будь-якої нації залежить від екології, зокрема водних ресурсів як ключового фактору, тож, наше завдання – зберегти чисту воду для наступних поколінь. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття. Розроблена спеціальна Програма дій на ХХІ століття, метою якої є забезпечення кожного жителя нашої планети чистою питною водою.
Питання бережливого ставлення до водних ресурсів актуальне і для населення нашого району. Назавжди в минулому лишилися ті часи, коли, зокрема, Роздільну лихоманило з постачанням питної води. Тепер воду з глибоких свердловин по трубах подають до споживачів. Водопроводи діють також у низці сіл. Але це не означає, що з водою можна бути на «ти». Вона, як і хліб, заслуговує на велику пошану. Тому треба вчитися економно її витрачати. До речі, сьогодні багатьом в цьому сприяють лічильники води.
А за великим рахунком громаді слід краще дбати про всі наші водні джерела – і малі річки, і ставки, і лимани. Не годиться скидати до них недостатньо очищені води, складувати на їхніх берегах сміття, вирубувати кущі та дерева. І дуже доречно роблять жителі тих населених пунктів, де стало традицією навесні наводити лад на своїй території, у тому числі й поблизу водних об’єктів – прибирати стихійні смітники, садити нові дерева і кущі. Це поліпшує не тільки навколишній санітарний стан, а й додає водоймам естетичного вигляду. Адже тут жити і нам, і дітям, і онукам.
Анатолій РЕКЛІЗОН,
провідний інженер регіонального відділу використання водних ресурсів Одеської гідрогеолого-меліоративної експедиції.