З вірою у нашу Перемогу та світле майбутнє

Понад 200 діб Україна виборює свою незалежність від російського окупанта. У зв’язку з військовою агресією вся економіка нашої країни перейшла на воєнні рейки. Не залишилася осторонь і наша громада, з центром у місті Роздільна. Варто врахувати, що наше місто є не лише головною садибою громади, а й районним центром, в якому розміщено та працює безліч організацій і установ. Тому гарантування безпеки громадян та оперативне реагування на поставлені завдання є вкрай важливим в умовах воєнного стану. Які виклики постали перед громадою, що стало першочерговим у роботі, про це і не тільки ми розпитали у Роздільнянського міського голови Валерія Шовкалюка.

­ Валерію Олександровичу, у перший же день російського вторгнення на українську землю було скликано сесію міської ради. Які рішення приймались першочергово? Як забезпечуєте обороноздатність міста та громади?

­ Ніхто не очікував таких дій з боку росії, тому доводилось діяти швидко та злагоджено. Так, була прийнята Програма Роздільнянської міської територіальної громади (МТГ) з територіальної оборони на 2022–2023 роки, відповідно до якої було передбачено 1,7 млн грн на заходи щодо посилення обороноздатності нашої громади, зокрема: забезпечення паливно­мастильними матеріалами установ та організацій, які  підтримують безпеку і правопорядок у Роздільнянській МТГ, та гарячим харчуванням їх працівників; проведення ремонту приміщень, придбання обладнання і предметів довгострокового користування, засобів захисту та зв’язку, предметів речового майна і спорядження для  особового складу підрозділів територіальної оборони; забезпечення заходів цивільного захисту (система оповіщення, біотуалети, засоби індивідуального захисту тощо)

Крім того, з 2021 року в нашій громаді діє Програма «Безпечна Роздільнянська МТГ», яка також направлена на посилення безпеки громадян, захист важливих об’єктів громади та комунального майна, посилення безпеки дорожнього руху, підвищення рівня розкриття правопорушень. У рамках цієї Програми у 2022 році  були виділені кошти: для РВ ГУ ДСНС та РВ ГУНП – 908,0 тис. грн на придбання пального, бронежилетів, портативних радіостанцій, цифрового ретранслятора тощо; на черзі виділення коштів для створення системи відеоспостереження 300,0 тис. грн; проведено нанесення дорожньої розмітки – 222,6 тис. грн; придбані гучномовці.

У 2022 році в громаді на базі комунальних підприємств (КП «Мрія», КП «Виноградарське») створені дві місцеві пожежні команди, виділені кошти на їх утримання та матеріально­технічне забезпечення у сумі 352,0 тис. грн. Створено та функціонує добровільне формування цивільного захисту, до якого можуть вступити усі бажаючі.

Прийнята Програма для організації суспільно корисних робіт, що виконуються в умовах воєнного стану (у випадку їх необхідності) та передбачено фінансування у сумі
296,0 тис. грн на оплату цих робіт, закупівлю спецодягу, спорядження та інструментів.

­ Зрозуміло, що в умовах воєнного стану дії місцевої влади обмежені. Водночас, що вдалося зробити у сфері житлово­комунального господарства, враховуючи те, на що була можливість витрачати кошти?

­ У 2022 році спільно з представниками ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» було проведено обстеження найпроблемніших ділянок автомобільних доріг загального користування місцевого значення. За результатами обстеження досягнуто домовленості щодо проведення ремонтних робіт у рамках експлуатаційного утримання окремих ділянок на умовах співфінансування: Роздільна – Старостине ­ Надія (ділянка Роздільна ­ Нові Чобручі); Роздільна – Понятівка ­ Кошари (ділянка Роздільна ­ Понятівка); Роздільна ­ Кам’янка ­ Покровка; об’їзна дорога м. Роздільна; Вигода ­ Роздільна (ділянка Петроєвдокіївка ­ Буцинівка ­ Калантаївка ­ Виноградар).

Також погоджено з Одеською обласною військовою адміністрацією поточний (ямковий) ремонт комунальних доріг з асфальтним покриттям у місті Роздільна.

Передбачені кошти та проводиться робота щодо санітарного очищення (ліквідація стихійних сміттєзвалищ та локалізація і ліквідація амброзії полинолистої на території громади).

Виділені кошти на підготовку до опалювального сезону для котелень житлового фонду
(1,3 млн грн), придбання багатоступеневого насосу для насосної станції с. Степанівка (1,3 млн грн), придбано подрібнювач гілок (199,0 тис. грн), поновлено матеріально­технічну базу комунальних підприємств – закупівля насосів, станцій управління та захисту (2,3 млн грн).

­ З перших днів повномасштабного вторгнення роздільнянська громада дуже швидко згуртувалася, допомагаючи військовим. Люди з сумками потоком йшли до організованого на базі ра­йонного Палацу культури пункту прийому речей, продуктів харчування, гігієнічних засобів тощо. І це було неабиякою допомогою, допоки не «запрацював» бюджет та не почала надходити гуманітарна допомога від іноземних фондів. Яким чином розподілялась ця допомога та з ким співпрацюєте задля її поповнення?

­ Хочу висловити подяку кожному жителю громади за таку активну державницьку позицію. Це було неймовірно, з якою швидкістю та завзятістю наші люди відгукувались на прохання. Потім почала надходити гуманітарна допомога з-за кордону та обласного центру і її треба було розумно розподіляти, аби забезпечити першочергово резерв. З метою якісної організації цього процесу був створений Гуманітарний центр Роздільнянської МТГ, який зараз успішно співпрацює з: гуманітарним штабом при Одеській ОВА, гуманітарним складом Роздільнянської РВА, K&S Petersen GmbH&Co KG (це була найперша гуманітарна допомога від українців, які виїхали в Німеччину), Благодійним фондом «Ти Українець» (продукти харчування, засоби гігієни, одяг), ГО «Десяте квітня» (гігієнічні набори від всесвітньої благодійної організації ЮНІСЕФ), Благодійною організацією «Карітас» (продуктові набори), Українською греко­католицькою церквою (продукти харчування, засоби гігієни, одяг), Римо­католицькою церквою «Божого Милосердя» (продукти харчування, солодощі для малечі на Міжнародний день захисту дітей), Церквою адвентистів сьомого дня (забезпечення свіжим хлібом), Всесвітньою благодійною організацією WORLD CENTRAL KITCHEN (продуктові набори).

Вдячний усім нашим партнерам, які надавали та продовжують надавати гуманітарну допомогу. Це вкрай важливо, адже на сьогоднішній день у громаді зареєстрована майже тисяча внутрішньо переміщених осіб. На базі гуманітарного центру їм на постійній основі надається допомога у вигляді продуктів харчування, засобів гігієни тощо. Тому наповнення штабу є життєво необхідним, аби не залишити людей наодинці у непростих умовах.

­ Як можете окреслити ситуацію у сфері охорони здоров’я? Наскільки медичні заклади готові до можливих надзвичайних ситуацій?

­ Дійсно, цьому питанню приділяється чимала увага. Так, наприкінці минулого року за кошти держбюджету ДП «Медзакупівлі України» були придбані станції генерації кисню для забезпечення роботи палат інтенсивної терапії та реанімаційних відділень. В цьому році одна з таких станцій була передана до нашого опорного закладу охорони здоров’я – КНП «Роздільнянська багатопрофільна лікарня». Наразі в установі проводиться реконструкція системи киснепостачання з монтажем кисневої станції.

У рамках міжнародної технічної допомоги медичні заклади нашої громади  отримали генератори потужністю 200 кВт, 30 кВт та 6,5 кВт, які автоматично спрацьовують у разі аварійного вимкнення електрики. Це дозволить забезпечити безперебійну роботу установ в критичний момент.

У громаді діє Програма розвитку охорони здоров’я Роздільнянської міської територіальної громади на 2021­2023 роки. У рамках програми виділені кошти в розмірі 5,5 млн грн на: проведення капітального ремонту захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) – протирадіаційного укриття КНП «Роздільнянська БПЛ»; проведення капітального ремонту системи опалення поліклініки та інфекційного відділення; придбання палива для поїздок на гемодіаліз; забезпечення безкоштовними ліками пільгової категорії громадян; придбання дитячого спеціального харчування; придбання засобів особистої гігієни.

­ Чи вдається підтримувати соціально незахищені верстви громади в умовах воєнного часу?

­ Так, ми дбаємо не лише про внутрішньо переміщених осіб, а й про своїх мешканців, які потребують допомоги. Зокрема, в рамках діючої Програми «Милосердя в дії» на 2022 рік передбачені кошти у сумі 1,0 млн грн на виплату матеріальної допомоги мешканцям громади, які опинилися в складних життєвих обставинах чи потребують лікування, в тому числі для учасників бойових дій ­ 142 тис. грн.

Також продовжуємо фінансування пільгових перевезень мешканців громади на залізничному та автобусному транспорті, на що виділено 1,1 млн грн.

­ За результатами проведеного обстеження закладів освіти, через відсутність укриттів для учасників освітнього процесу, було прийнято рішення про навчання дітей в онлайн режимі. Водночас, чи проводяться заходи щодо модернізації цих закладів у сфері гарантування безпеки?

­ Найбільше зусиль у галузі освіти зараз спрямовується на створення охоронно­тривожної сигналізації (192 тис. грн) та системи відеоспостереження (798,0 тис. грн), пожежну безпеку (2,2 млн грн), підготовку до опалювального сезону освітніх закладів (1,1 млн грн), придбання генераторів (153 тис. грн) та ремонт комунікацій (375 тис. грн). Ми намагаємось привести безпекові заходи у відповідність до вимог, аби учні після нашої перемоги могли сісти за парти.

­ Зазвичай День міста був масштабним святом. Останні кілька років ми його відзначали в умовах пандемії, з карантинними обмеженнями. Наразі наша країна перебуває у стані війни, у зв’язку з чим змінився не лише формат, а й тематика заходів. Як підтримуєте патріотичний настрій жителів громади?

­ Щоб підтримувати бойовий дух наших захисників, завзятість волонтерів та розділити хвилини відчаю людей, які були вимушені покинути свої рідні домівки та оселитися у нашій громаді, силами творчих колективів Роздільнянського Палацу культури, школи мистецтв, Центру творчості дітей та учнівської молоді було проведено низку благодійних концертів. На базі закладів культури організовуються волонтерські осередки в громаді та проводяться різноманітні патріотичні заходи. Активно долучались аматори народного мистецтва, молодь та люди доброї волі й до збору коштів на потреби наших військових. Радують своїми досягненнями й спортсмени, як юні, так і ветерани спорту.

На щастя, у нас відносно тихо. Місто продовжує жити. Так, це не просто…  Але головне вірити у краще майбутнє, у нашу Перемогу та у процвітання рідного краю, чого нам усім бажаю. Зі святом, дорогі роздільнянці!

Інтерв’ю вела

Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар