З початком розповсюдження коронавірусної інфекції в Україні багато чого змінилося в нашому житті. За цей час було впроваджено декілька затяжних карантинів, які вимагали, окрім обов’язкового носіння маски, обмеження пересування, проведення та участь у масових заходах, змінено режим роботи підприємств, установ, організацій, в тому числі і переведення навчання у школах та вишах в онлайн формат.
Під час проведення однієї з дискусій на базі редакції за темою «Дистанційна освіта в умовах воєнного стану: що очікує випускників шкіл» всі учасники спілкування були одностайні в тому, що кращого способу навчання, як очного – немає. Водночас, то були вимушені заходи, аби уберегти дитину від захворювань, і за цей час вже налагоджена система освіти для якісного забезпечення учбового процесу.
24 лютого нашу країну спіткала набагато страшніша біда – в результаті повномасштабного вторгнення російського окупанта на українську землю було введено воєнний стан. Відтоді наші діти опинились перед ще більшою загрозою – загрозою ракетного удару з боку окупанта. А враховуючи те, що російська федерація не гребує нехтувати елементарними законами війни, гатить по цивільних громадянах, соціальних об’єктах, в тому числі і по закладах освіти, гарантування безпеки дітей стало важливим викликом як для вищого керівництва, так і влади на місцях. Тому учнівська молодь закінчувала минулий навчальний рік в онлайн форматі.
Вже не за горами 2022-2023 навчальний рік, і яким він буде, важко передбачити. Водночас, Кабінетом Міністрів України було рекомендовано розпочати новий навчальний рік у школах із 1 вересня в очному форматі. А згідно з постановою № 711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» військові адміністрації разом із засновниками закладів освіти повинні забезпечити організацію початку навчального року, залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративнотериторіальній одиниці.
З метою створення безпечного освітнього середовища, належних умов для проведення освітнього процесу в умовах воєнного стану та якісної підготовки закладів освіти до початку 2022-2023 навчального року, розпорядженням Роздільнянського міського голови Валерія Шовкалюка було затверджено склад робочої комісії, на чолі із заступником міського голови Сергієм Криловим. До складу комісії увійшли: заступник голови Роздільнянської РВА Наталія Шличок, начальник відділу освіти міськради Лілія Соловйова, спеціаліст І категорії відділу освіти міськради Ольга Онуфер, начальник відділу містобудування та архітектури міськради Олександр Соловйов, директор КУ «Роздільнянський центр освіти» Микола Сухий, завідувач сектора з питань оборонної роботи та цивільного захисту Роздільнянської РВА Анатолій Сташевський, начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Роздільнянського управління ГУ Держпродспоживслужби Анна Головко, заступник начальника Роздільнянського управління ГУ Держпродспоживслужби В’ячеслав Вацьков, головний лікар КНП «Центр надання первинної медико-санітарної допомоги» Костянтин Кирпиченко, депутат міської ради Наталія Буковська, головний інспектор відділу організації наглядово-профілактичної роботи та заходів цивільного захисту Роздільнянського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області Андрій Калита, провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Роздільнянського районного управління ГУ ДСНС України в Одеській області та поліцейський офіцер громади Валерій Бузовський. Завданням комісії було обстеження приміщень, будівель і споруд різного призначення, що розташовані к закладах освіти або безпосередній близькості до них, для виявлення можливості їх використання для укриття всіх учасників учбового процесу. Перш ніж проводити обстеження зазначених об’єктів, було проведено робоче засідання для вивчення наданих рекомендацій від профільних служб, яким повинні відповідати об’єкти для їх можливого використання для укриття населення як споруд подвійного призначення та найпростіші укриття.
В рамках роботи комісії було здійснено об’їзд по закладах освіти громади. Відзначимо, у жодному з проєктів будівництва шкіл навіть не передбачалось облаштування бомбосховищ. А вказані у рекомендаціях пункти щодо можливого розгляду того чи іншого приміщення як споруди подвійного призначення або найпростішого укриття, не відповідають вимогам. За результатами оглядів навчальних закладів комісією було затверджено відповідні акти оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту та встановлено неготовність перевірених закладів освіти щодо їх використання як споруди подвійного призначення або найпростішого укриття учасників освітнього процесу.
Відзначимо, що відділом освіти Роздільнянської міської ради було проведено моніторинг серед батьків учнівської молоді щодо формату навчання дітей у новому навчальному році. За результатами опитування за очну форму навчання (за умови наявності укриття) проголосувало 30 %, за змішану систему – 27 %, за дистанційну – 43 %. Як бачимо, більшість батьків не наважуються відправляти свою дитину до навчального закладу, навіть у разі наявності укриттів. Тим паче, що таких у наших закладах освіти й немає.
Передусім сьогодні маємо дбати про безпеку дітей, чим зумовлене рішення комісії щодо нового навчального року в МТГ. Віримо в ЗСУ, в нашу перемогу і повернення наших дітей до звичного навчання під мирним небом.
Наталія БУКОВСЬКА