З бобовими культурами, які завозяться в Україну, існує можливість завезення карантинних шкідників роду Зернівок (Callosobruchus), які відсутні на території України. Цей рід нараховує 16 видів, з яких карантинними є два: китайський зерноїд Callosobruchus chinensis Linn та чотириплямистий зерноїд Callosobruchus maculatus Fabr. Ці комахи розповсюджені в країнах Азії, Африки та на Американському континенті. Зернівки пошкоджують насіння гороху, сої, нуту, квасолі, машу, сочевиці та інших бобових. При цьому основну шкодочинність вони мають у місцях зберігання зерна. Розповсюджуються в будь якій стадії розвитку, хоча частіше разом з зараженими бобовими культурами. В місцях зберігання комахи продовжують розвиток, повністю виїдаючи вміст бобів та лишають лише оболонку та екскременти.
Китайський зерноїд (Callosobruchus chinensis Linn)
Розповсюджений на території південної та середньої частини європейського континенту, США, азійських країнах з тропічним кліматом, в Австралії та Африці. Доросла комаха має буро коричневе забарвлення надкриль, які покриті білими волосками, що складають імітацію візерунку Життєвий цикл від 12 до 36 діб. Самиця китайської зернівки відкладає яйця безпосередньо на поверхні насінин по декілька штук, покриваючи їх особливою рідиною, завдяки якій вони приклеюються до поверхні зерна та захищені від несприятливих факторів зовнішнього середовища. Відкладає самка від 50 до 100 яєць. Личинка одразу занурюється всередину зернівки та починає харчуватися її вмістом. Весь життєвий цикл складається з 4 фаз та триває близько 30 днів, після чого комаха завершує цикл харчування та перетворюється в лялечку. В опалюваних складських приміщеннях шкідники здатні до 6 разів повторювати цикл розвитку, знищуючи весь запас бобових. При зниженні температури приміщень нижче 0’С всі стадії розвитку шкідників гинуть.
Чотириплямистий зерноїд (Callosobruchus maculatus Fabr)
Чотириплямистий зерноїд відноситься до шкідливих карантинних організмів, які відсутні на території України. Як і китайський зерноїд, пошкоджує зернобобові культури: горох, сою, маш, нут, боби та інші. Розповсюджений на території Європи, Азії, Африки,США та Японії.
Як всі зернівки роду Callosobruchus, основну шкодочинність мають личинки комах, які харчуються всередині насінини. В результаті пошкодження насіння бобів стають неїстівними та непридатними для посіву. В заражених бобах підвищується рівень сечової кислоти, яку виділяють личинки при харчування, тому пошкоджені зерна мають загрозу для життя та здоров’я людей та тварин. Розмноження зернівок проходить у зерносховищах та на продовольчих складах.
За зовнішнім виглядом імаго схоже з китайською зернівкою. Дорослі особи близько 3 мм завдовжки, мають червоно буре забарвлення та покриті дрібними світлими волосками. Плодючість самиць від 100 до 200 яєць. Яйця прикріплюються до поверхні зерна, мають овальну форму. Розвиток яєць – від 5 до 10 днів. Личинки – близько 1 мм завдовжки одразу занурюються вглиб насінини та починають харчуватися. В одній зернівці може розвиватися до 12 личинок. Життєвий цикл від 11 до 60 днів, залежить від температури повітря, має 4 стадії. В опалюваних приміщеннях чотириплямиста зернівка може дати до 9 поколінь за рік. Заходами боротьби з цими комахами є недопущення завезення на територію України заражених вантажів та ретельна обробка приміщень зберігання зернових бобових культур.
О. РЕЗНИЧЕНКО,
провідний спеціаліст відділу фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області