14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
ДЕНЬ вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС встановлений, згідно з Указом Президента від 10 листопада 2006 року, на згадку про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофагу над четвертим зруйнованим енергоблоком ЧАЕС.
Як відомо, 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів
наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати
аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом лише одного
місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників
і працівників АЕС.
На початковому етапі зусиль з мінімізації наслідків величезного викиду радіоактивних речовин до робіт
залучалися військовослужбовці строкової служби. Пізніше, влітку 1986 і далі, величезний обсяг робіт
виконували залучені військові запасу та вільнонаймані працівники. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації та
їхали назад. На зміну приїздили інші. Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.
У 2004 році було проведено тендер на проєктування і спорудження нового «саркофагу» – безпечного
конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року на об’єкт «Укриття» було насунуто арку нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» ввело в експлуатацію комплекс НБК. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття». За задумом проєктувальників, нова споруда зможе розв’язати проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.
Цього дня ми згадуємо тих, хто усвідомлено й мовчки жертовно віддав за нас своє життя в ядерному
котлі. Попри величезну ціну, яку довелося заплатити, самі ліквідатори-чорнобильці нерідко називають 14 грудня святом.
З відкритих джерел