Одним із гострих питань при розлученні та припиненні спільного проживання подружжя, є питання з ким з батьків буде проживати спільна дитина. Часто в таких обставинах діти стають заручниками конфліктних ситуацій між батьками. Тож як визначається місце проживання дитини та куди звернутись батькам для вирішення спору?
Хто визначає місце проживання дитини?
Як правило місце проживання дитини визначається за згодою батьків. Однак:
- Після досягнення дитиною 10 років, крім згоди батьків враховується також думка самої дитини, щодо місця її проживання;
- Місце проживання дитини яка досягла 14 років, визначається нею самою.
При наявності спільної згоди батьків щодо місця проживання їх спільної дитини, вони мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Такий договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Як визначається місце проживання, якщо у батьків є спір про те, з ким буде проживати дитина?
У випадку, якщо спільної згоди щодо місця проживання дитини батькам досягти не вдалось, спір між ними може вирішуватись органом опіки та піклування або судом.
Вирішення спору між батьками органом опіки та піклування. Куди звернутись?
Для вирішення спору органом опіки та піклування один з батьків повинен звернутись з заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини.
Який пакет документів необхідно додати до заяви?
До заяви необхідно додати наступні документи:
- копію паспорта;
- довідку з місця реєстрації (проживання);
- копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності);
- копію свідоцтва про народження дитини;
- довідку з місця навчання, виховання дитини;
- довідку про сплату аліментів (у разі наявності).
Підстави за яких не може бути визначено місце проживання дитини з одним із батьків.
Місце проживання дитини не може бути визначене:
- з тим із батьків, який не має самостійного доходу;
- зловживає спиртними напоями або вживає наркотичні засоби;
- своєю поведінкою може зашкодити здоров’ю та розвитку дитини.
Порядок розгляду заяви.
Після подання заяви з всіма необхідним документами працівник служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, про що складає акт обстеження умов проживання та висновок про визначення місця проживання дитини і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.
Під час розгляду питання про визначення місця проживання дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров’я дитини, факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини або за її присутності та інші вагомі обставини.
Визначення місця проживання дитини в судовому порядку.
Для розгляду справи у судовому порядку, тому з батьків, який хоче визначити місце проживання разом з ним, необхідно подати до районного, районного суду за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування другого з батьків, відповідну.
При вирішенні спору судом до уваги береться: ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я, матеріальне становище батьків, можливість забезпечення належних житлових умов, сімейний стан батьків та інші обставини що мають істотне значення (шкідливі звички, графіки роботи, професія і т.д.)
Судовий збір.
За подання позовної заяви про визначення місця проживання дитини справляється судовий збір. У сумі 0,4 розміри прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (станом на червень 2020 року – 840.80 грн.).
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до:
- Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності 2 . Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443;
- Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;
- Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;
- Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55
Олена Король,
заступник начальника відділу
«Захарівське бюро правової допомоги»