ПОДОРОЖ РОКАМИ ЩУРА (ПАЦЮКА)

1900 рік

9 лютого американець Дуайт Девіс виступив з ініціативою проведення міжнародних командних змагань з тенісу, який згодом став традиційним і сьогодні носить ім’я його ініціатора — Кубок Девіса.

2 липня відбувся перший вдалий політ дирижабля моделі LZ-1, сконструйованого відставним прусським офіцером Фердинандом фон Цеппеліном.

1912 рік

10 квітня британський лайнер «Титанік» вийшов із Сауптгемптона у своє перше й останнє плавання. Загибель «Титаніка» забрала життя більше півтори тисячі чоловік, ставши однією з найбільших кораблетрощ XX століття.

12 квітня у Львові в гуртку при Академічній гімназії пластуни склали першу Пластову присягу. Сьогодні «Пласт» продовжує діяти і має по всій країні близько 130 філій, в яких займаються 10 тисяч скаутів.

1924 рік

3 січня через два роки після відкриття британською експедицією Говарда Картера місця захоронення єгипетського фараона Тутанхамона поблизу міста Луксор, вдалось знайти головний скарб — кам’яний саркофаг віком близько 3 тисяч років, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з яких, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього Тутанхамона.

1 травня з конвеєра Харківського паровозобудівного заводу вийшла перша партія першого радянського трактора на гусеничному ходу «Комунар».

4 травня у Парижі почалися VIII Олімпійські ігри, на яких вперше з’явився: «Citius, Altius, Fortius!» («Швидше, вище, сильніше!”).

1936 рік

24 травня Київський футбольний клуб «Динамо» провів перший матч у чемпіонаті СРСР з футболу, прийнявши на домашньому полі одноклубників з Москви. Гра закінчилася перемогою гостей з рахунком 1:5.

30 червня у Нью-Йорку вперше вийшов друком роман Маргарет Мітчел «Віднесені вітром» і до кінця року був проданий у кількості понад один мільйон примірників.

28 серпня в Японії Кічіро Тойода заснував автомобільну компанію «Тойота».

6 вересня в Радянському Союзі засновано почесне звання “Народний артист СРСР”. Першими його були удостоєні К. Станісласький, В. Немирович-Данченко, В. Качалов і І.Москвін, останніми у 1991 році — Алла Пугачова і Олег Янковський.

1948 рік

30 квітня на автосалоні в Амстердамі продемонстровано першу модель “Лендровера”, сконструйованого братами Морісом і Спенсером Уілксами.

21 червня фірма грамзапису Columbia Records випустила нові довгограючі платівки, на кожному боці котрих можна було записати 23 хвилини музики.

6 жовтня у столиці Туркменистану Ашхабаді стався землетрус силою 9 балів за шкалою Ріхтера, кількість жертв котрого становить близько 100 тисяч чоловік.

10 грудня на третій сесії Генеральної асамблеї ООН в палаці Шайо в Парижі прийнято «Загальну декларацію прав людини», основоположний документ, що закріплював у міжнародному праві поняття «права людини».

1960 рік

23 січня швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі “Трієст” спустились на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10 918 метрів.

17 березня в Японії вперше у світі надійшли у продаж різнокольорові фломастери.

22 травня у результаті землетрусу, що відбувся поблизу чилійського міста Консепсьон (провінції Вальдівія), загинуло близько 10 тисяч людей. Це був найпотужніший землетрус за всю історію наукових спостережень — його магнітуда досягала 9,5 бала.

7 липня на прес-конференції у Нью-Йорку американський фізик Теодор Майман повідомив про створення першого оптичного квантового генератора (лазера), що працював у видимому діапазоні світла.

19 серпня в СРСР на орбіту відправлено космічний корабель з двома собаками на борту, Білкою та Стрілкою. Політ «Спутник-5» успішно закінчився 20 серпня — це було перше у світі повернення на землю живих істот, що побували в космосі.

25 жовтня у Нью-Йорку до продажу надійшов перший у світі електронний годинник компанії Bulova Watch Company, названий Accutron, — у ньому замість пружини і завідного механізму використовувались електронна схема і мініатюрна батарейка.

6 листопада в Києві пущено першу чергу метрополітену — 5,2-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з’єднала станції «Вокзальна», «Університет», «Арсенальна», «Хрещатик» та «Дніпро».

1972 рік

12 січня КДБ УРСР у Києві та Львові було заарештовано 14 діячів дисидентського руху, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву.

15 квітня у ворота дніпропетровського «Дніпра» 20-річний динамівець Олег Блохін забив свій перший гол у чемпіонаті СРСР. Всього за сезон 1972 року він забив 18 голів, що дало змогу закріпитись в основному складі і зіграти за Олімпійську збірну СРСР, з якою Олег Блохін здобув бронзові медалі.

9 липня з метою закриття аварійного газового викиду поблизу села Хрестище Красноградського району Харківської області проведено перший промисловий ядерний вибух на території України.

23 грудня землетрус силою 6,2 бали, що стався у столиці Нікарагуа, забрав життя більше 10 тисяч людей і залишив без житла понад 250 тисяч чоловік, практично половину населення Манагуа, яке було зруйноване на 75%.

11 грудня модуль «Челленджер» американського космічного корабля «Аполлон-17» здійснив посадку на Місяць.

 

 

1984 рік

24 січня у США в продажу по ціні 2495 доларів за штуку з’явились перші комп’ютери “Макінтош“.

24 квітня у Сан-Франциско компанія Apple анонсувала свій портативний ком’пютер Apple II вагою 6 кілограмів і розміром з чемодан.

6 червня радянський програміст Олексій Пажитнов анонсував гру «Тетріс», створену для комп’ютера «Электроника-60». Гра практично зразу стала популярною в усьому світі і станом на 2010 рік було продано 170 мільйонів копій для комп’ютерів всіх платформ, а також ігрових приставок, портативних електронних пристроїв і мобільних телефонів.

13 червня на ринок в США надійшов перший серійний мобільний телефон. Пристрій під назвою «Dynatac 8000x» виробництва компанії «Motorola» важив майже 800 г, а його довжина становила 33 см. Коштував пристрій, який практично зразу здобув неабияку популярність, 3995 доларів.

25 липня радянський космонавт Світлана Савицька стала першою жінкою у світі, що вийшла у відкритий космос, — протягом трьох годин вона проводила експерименти за межами космічної станції «Салют-7».

30 липня на американському телеканалі NBC почався показ телесеріалу «Санта-Барбара». Всього було знято 2 137 серій, які транслювались до 15 січня 1993 року.

1996 рік

3 січня компанія Motorola почала продаж телефону моделі StarTAC, який став одним з перших мобільних телефонів і першим мобільним фліп-апаратом, який отримав широке поширення, — всього їх було продано близько 60 мільйонів штук.

1 червня з України до Росії перевезено останні ядерні ракети, в результаті чого країна остаточно отримала статус без’ядерної держави в обмін на ядерне паливо для атомних електростанцій, яке повернулося після переробки ракет, і гарантії від Росії та США своєї безпеки та територіальної цілісності.

28 червня після тривалого і часом драматичного обговорення, яке завершилось добою неперервної роботи, о 9.18 Верховна Рада ухвалила Конституцію України, яка отримала Основний закон останньою з пострадянських республік.

30 червня американський журнал Forbes вперше помістив Білла Гейтса на перший рядок списку найбагатших людей планети. Його власність, за даними журналу, становила 18 мільярдів доларів. Всього на планеті налічувалось 447 мільярдерів.

5 липня науковці Рослінському інституті в Единбурзі (Шотландія) повідомили, що під керівництвом д-ра Йєна Вілмата вперше успішно здійснено клонування ссавця — цього дня від сурогатної матері народилась вівця Доллі, яка була точною генетичною копією вівці-донора клітини.

12 липня У Білій залі Маріїнського палацу президент України Леонід Кучма та голова Верховної Ради Олександр Мороз в урочистій обстановці підписали Закон «Про прийняття Конституції України і введення її в дію».

25 серпня Президент України Леонід Кучма підписав указ «Про грошову реформу в Україні», якою з 2 по 16 вересня з обігу була вилучена попередня ерзац-валюта купоно-карбованці і введена нова повноцінна валюта — гривня та її сота частина — копійка.

2 вересня відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми та статей 99 і 102 Конституції України, Уряд України заявив про введення в країні нової валюти — гривні та її соту частку — копійку.

17 листопада компанія Microsoft здійснила другу спробу (перша — 1994 р.) увійти на ринок портативних комп’ютерних пристроїв — цього дня нею анонсовано вихід операційної системи Windows CE.

2008 рік

28 березня Українська Вікіпедія сягнула межі в 100 000 статей.

29 березня на відзначення річниці Години Землі, вперше проведеної в Австралії, 400 міст у 35 країнах світу вимкнули на годину необов’язкові світло та електричні пристрої, щоб привернути увагу світової громадськості до проблем клімату Землі

12 травня у китайській провінції Сичуань відбувся землетрус магнітудою 7,9 бала, який привів до загибелі та зникнення без вісті 87 600 і 374 200 пораненню осіб; було зруйновано майже 5,36 будівель.

17 травня в прямому нічному ефірі телеканалу «Інтер» названо переможця телепроекту «Великі Українців». На це звання претендувало 14 тисяч осіб, за яких було віддано понад 800 тисяч голосів. Перші три місця зайняли Ярослав Мудрий, Микола Амосов та Степан Бандера.

26 липня в результаті тривалих дощів у Західній Україні повінню затопило Чернівецьку та Івано-Франківську області і Придністров’я — протягом кількох загинула 21 особа, багато населених пунктів, включаючи Тираспіль та Чернівці, було затоплено.

12 вересня у Харкові відбувся перший в Україні концерт Queen, яким почався європейський тур групи в рамках акції боротьби зі СНІДом.

23 жовтня Європарламент визнав Голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу.

З відкритих джерел

 

Залиште свій коментар