Спадкування за законом має місце у випадках: відсутності заповіту; визнання заповіту недійсним; смерті спадкоємців, вказаних у заповіті до відкриття спадщини або їх відмови від прийняття спадщини; заповідачем скасовано раніше складений заповіт і не залишено нового; заповіт у судовому порядку визнано недійсним; у разі, якщо заповітом не охоплено усього майна, що належало спадкодавцю.
У першу чергу, право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Необхідно зазначити, що до спадкоємців належать також діти, народжені у незареєстрованому шлюбі, але якщо батько добровільно визнав своє батьківство, або воно визнано у судовому порядку. Крім того, до дітей спадкодавця прирівняні усиновлені діти (у разі, якщо усиновлення було оформлене належним чином рішенням органів опіки та піклування). Ці діти користуються такими ж правами, як і діти, народжені в укладеному шлюбі.
У другу чергу, право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. Крім того, до цієї черги можуть бути віднесені спадкоємці, якщо за рішенням суду між усиновленим та його бабою, дідом, братом та сестрою за походженням збережено правовий зв’язок.
У третю чергу, право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу, право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини. Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України, сім’ю складають особи, що спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
У п’яту чергу, право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
У п’яту чергу, право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї: неповнолітня або непрацездатна особа, яка не менше п’яти років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Для отримання правових консультацій звертайтеся до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Привокзальна, 10-А. Телефони: (04853) 5-03-66, (04853) 5-04-43.
Наші відділи: Захарівське бюро правової допомоги: смт. Захарівка, вул. Першого Травня, 49, тел. (04860) 9-44-30, Іванівське бюро правової допомоги: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93, тел.: (04854) 2-00-55; Великомихайлівське бюро правової допомоги: смт. Великомихайлівка, вул. Пушкіна, 2-Б, тел. (04859) 4-03-00.
Роздільнянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.