Дозвіл на фото та відео зйомку дітей

«Чи можна проводити фото та відео зйомку дітей в дитячому садочку без дозволу батьків?» – з таким питанням до Роздільнянського МЦ звернулася клієнтка Т., мати чотирирічного хлопчика. Жінку обурив той факт, що батьків не попередили про фотозйомку і вона не причепурила хлопчика якнайкраще. Як результат – фотографії їй зовсім не сподобалися.

В українському законодавстві немає окремих норм, які регулюють питання зйомки та використання фото дітей. Безперечно, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір. Проте це право обмежене правом кожної особи на повагу до приватного життя. Тому в Цивільному кодексі України закріплено, що здійснення фотозйомки має здійснюватися за згодою особи. У випадках, що стосуються зйомки дітей, то дозвіл на них мають надати батьки, оскільки в Сімейному кодексі України визначено, що батьки (опікуни, усиновлювачі) є законними представниками своїх дітей.

Винятком із загального правила, коли не потрібно отримувати згоду, є зйомка у публічних місцях: відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах. Але сам факт присутності дитини у публічному місці, не означає, що батьки згодні на те, щоб дитину фотографували чи знімали на відео, отже, якщо батьки дитини, заперечують проти зйомки, то її потрібно припинити.

Немає в законодавстві і чітких вимог щодо форми, у якій може бути виражена згода, тобто це може бути як усна, так і письмова згода.

Цікавим є також той факт, що даючи згоду на зйомку, батьки можуть не давати згоди на публікацію зображення власної дитини. Це питання у законодавстві не врегульоване, але особа, а в нашому випадку – батьки дитини можуть навіть попередньо висловивши згоду на зйомку, так би мовити, відкликати її: «фізична особа може вимагати припинення публічного показу цих зображень в тій частині, яка стосується її особистого життя» (стаття 307 Цивільного кодексу). Щоправда витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуватимуться цією ж фізичною особою, тобто самими батьками в даному випадку.

З точки зору захисту приватності, важливе значення має те, чи можна ідентифікувати дитину на зображенні, яке публікується у ЗМІ, адже лише тоді воно вважатиметься персональними даними дитини. Наприклад, практика ЄСПЛ показує, що публікація розмитих зображень дітей, на яких не видно їхніх облич, не є порушенням права на повагу до приватного життя.

Особливу увагу варто звернути на зйомку дітей, що використовується в рекламних цілях, адже законодавчо заборонені зображення дітей у небезпечних ситуаціях, дітей, що використовують товари, призначені для повнолітніх, дітей та зброї (навіть іграшкової) тощо.

Слід зауважити, що законом передбачені випадки, коли дозвіл на зйомку та розповсюдження фотографій не потрібний. Наприклад, якщо опублікування фото дитини має на меті захистити її інтереси чи інтереси інших осіб, то згода її батьків не потрібна і таке поширення буде вважатися виправданим (розшук зниклих тощо).

За більш детальною інформацією звертайтеся до Роздільнянського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 5-04-43, 5-03-66.

E-mail: rozdilna.odesa@legalaid.od.ua.

 

 

Залиште свій коментар