Заходи щодо організації роботи закладів Роздільнянського району в 2020/2021 н.р. в умовах карантину

Заклади освіти

На Всеукраїнській серпневій конференції, яка проходила 18 серпня, голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак зазначив: «Взаємодія учасників освітнього процесу, висококваліфіковані педагогічні кадри й ефективне управління школою ­ три ключових чинники якісної освіти, які визначили учасники анкетування щодо готовності шкіл до нового навчального року. Залучаючи та гуртуючи всіх учасників освітнього процесу, школа не лише забезпечуватиме високу якість освіти, а й сприятиме облаштуванню дружнього до дітей середовища, безпечних і комфортних умов навчання, що особливо важливо в умовах епідеміологічної ситуації».

З метою забезпечення належної підготовки до початку нового 2020/2021 навчального року, створення в закладах освіти Роздільнянського району відповідних умов навчання та виховання учнів, підвищення відповідальності всіх учасників освітнього процесу за якість підготовки закладів освіти до нового навчального року під час адаптивного карантину було здійснено комісійний огляд закладів загальної середньої освіти району та дошкільних закладів.

14,17­19 серпня комісія, у складі представників відділу освіти, культури, молоді та спорту Роздільнянської РДА, Роздільнянського МРВ ГУ ДСНС, ВП «Роздільнянський МРВЛД ДУ «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України», Роздільнянського районного управління ГУ Держпродспоживслужби, КУСВТГРР «Роздільнянський районний центр забезпечення та обслуговування закладів і установ освіти», оглянула стан підготовки закладів освіти до роботи у 2020/2021 навчального році. В ході перевірки особлива увага приділялась питанням готовності до роботи навчальних закладів в умовах карантинних обмежень.

Результати огляду, в цілому, засвідчують належний санітарний стан територій, ігрових та спортивних споруд, інших надвірних будівель, проведення поточних ремонтів класних кімнат та коридорів, створення умов для дотримання особистої гігієни учнями та працівниками. У закладах Роздільнянського району завершені поточні ремонти. На часі – підготовка до нового навчального року. Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я, Постановою Головного державного санітарного лікаря України, з метою створення безпечних умов для учасників освітнього процесу, замовлено 46 безконтактних термометрів, дезінфікуючі засоби для обробки рук та поверхонь, рушники паперові, антисептичні, дезінфекційні та гігієнічні засоби, обприскувачі для обробки салону шкільних автобусів, захисні медичні маски, контейнери/урни для використаних масок, рідке мило

Керівникам закладів освіти поставлені завдання створити відповідні умови під час освітнього процесу, обладнати місця для обробки рук та збору використаних масок і рукавичок; створити умови для соціального дистанціювання та уникнення скупчень. Керівники закладів також мають забезпечити проведення роз’яснень та інструктажів для персоналу та здобувачів щодо того, як запобігти зараженню та поширенню коронавірусу, як реагувати на симптоми COVID­19, як правильно використовувати та утилізовувати маски/респіратори, рукавички.

До старту навчального процесу рекомендовано розробити алгоритми дій на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаної з випадками COVID­19 у закладі, сформувати моделі організації освітнього процесу за змішаною та дистанційною формами навчання і алгоритми режиму роботи з урахуванням особливостей приміщень, кадрових та технічних потужностей кожного закладу освіти, затвердити рішенням педагогічних рад, враховуючи такі позиції: відкрити декілька входів до будівлі; встановити гнучкий графік початку занять для різних категорій учнів; закріпити за класами навчальні кабінети для мінімізації пересування учнів у приміщеннях закладу освіти; збільшити відстань між партами; використовувати розмітку на підлозі чи панелях для організованого руху коридорами; використовувати великі приміщення – зокрема актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання; за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі; збільшити вільний простір у навчальних приміщеннях (прибрати зайві меблі, устаткування, килими, м’які іграшки тощо); організувати питний режим учасників освітнього процесу із використанням індивідуального або одноразового посуду; розробити графік харчування учнів.

Працівники закладів дошкільної та загальної середньої освіти, діти та їхні батьки будуть поінформовані про правила організації освітнього процесу, відвідування закладу освіти та перебування в ньому в умовах профілактики розповсюдження коронавірусної хвороби (СОVID­19). Інформація висвітлюватиметься на сайтах відділу освіти та шкіл, в інформаційних бюлетнях та на відповідних стендах.

З 1 вересня до закладів освіти допускатимуть лише у масках або респіраторах, водночас на заняттях маски можна буде не використовувати. Проте, під час пересування приміщеннями закладу носіння масок є необхідним. Обов’язковою умовою буде щоденний моніторинг стану здоров’я учнів і працівників закладів освіти шляхом проведення медичним працівником (у разі його відсутності ­ іншим працівником, визначеним керівником закладу освіти) термометрії та опитування щодо самопочуття, а також організації регулярної комунікації з батьками учнів для з’ясування стану здоров’я учнів. Водночас, надаватимуться роз’яснення батькам здобувачів освіти щодо необхідності впровадження обмежувальних заходів стосовно відвідування закладу освіти сторонніми особами. Тобто, у період карантину до закладу не допускатимуть батьків або супроводжуючих осіб, крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю.

Учням, що належать до категорій, яким не рекомендовано за станом здоров’я перебувати в закладах освіти (особам із хронічними легеневими хворобами; особам, які мають розлади імунної системи; особам із захворюванням на цукровий діабет тощо), продовжити навчання за формами здобуття освіти, що максимально відповідають потребам їхнього захисту та безпеки. Це може бути педагогічний патронаж, екстернатна, сімейна (домашня) або дистанційна форми здобуття освіти).

В організації освітнього процесу також відбудуться зміни. Залежно від епідеміологічної ситуації в країні та регіоні буде запроваджено  гнучку структуру навчального року; передбачено можливість внесення змін до термінів проведення канікул, початку та завершення навчальних семестрів. Буде обмежено проведення масових заходів (виробничих нарад, зборів, свят, лінійок тощо) в закритих приміщеннях.

За сприятливої епідеміологічної ситуації першого вересня близько 750 школярів Роздільнянщини вперше сядуть за шкільні парти. На забезпечення якісної сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2020 році в Роздільнянський район спрямовано 2703419,00 грн, з яких 554600, 00 грн ­ співфінансування з місцевих бюджетів.

Кошти спрямовані на закупівлю засобів навчання та обладнання для учнів початкових класів, що навчаються за новими методиками, відповідно до Концепції «Нова українська школа» – 550238,00 грн, сучасних меблів для початкових класів нової української школи – 1122505,00 грн та закупівлю комп’ютерного обладнання для початкових класів – 1030676,00 грн.

Незважаючи на особливості організації роботи у навчальних закладах в умовах карантину, обмеження в спілкуванні, відділ освіти, культури, молоді та спорту бажає всім учасникам освітнього процесу міцного здоров’я та впевненого старту 2020/2021 н.р.

Клубні заклади

Всесвітня пандемія коронавірусу кинула серйозний виклик людству, яке ніколи ще не стикалося з такими масштабами і наслідками захворюваності. Це спричинило серйозні зміни у всіх галузях, до яких дотична людина, змусило змінити форми і методи роботи.

Напевно, найважче довелося адаптуватися до умов карантину тим, чия професійна діяльність передбачає безпосередній контакт з людьми:  працівникам  галузей освіти та культури. З початку введення  карантинних заходів заклади культури Роздільнянщини  розробили  систему роботи в умовах пандемії, яка передбачала дистанційну зайнятість працівників: онлайн­репетиції творчих колективів за допомогою мереж Viber, Zoom, підбір репертуару вокалістам, майстер­класи, генерація ідей та сценаріїв до свят, консультування методичним відділом. Творча діяльність колективів систематично висвітлювалась на офіційній сторінці мережі Фейсбук.

Постанова КМУ № 392 (від 20.05.2020 р.) дала можливість послабити протиепідемічні заходи. Це стало своєрідним ковтком свіжого повітря і для працівників культури і для творчих колективів. З’явилася можливість проводити репетиції з дотриманням усіх вимог карантину. У приміщенні районного Палацу культури з цією метою для хореографічних колективів були задіяні фойє та мала зала, оскільки площа  цих приміщень дозволяє дотримуватися карантинних норм. А ось у хоровому класі відбувалися групові репетиції з обмеженою кількістю вокалістів. Сільські клубні заклади мали можливість здійснювати репетиції  на свіжому повітрі чи просто на сцені.

Результат такої роботи не примусив себе довго чекати. Це концерт у відеоформаті до Дня Перемоги,  флешмоб «Марафон творчих здібностей» до Дня Європи, флешмоб «Вернісаж радісних облич» до Дня захисту дітей, відеоконцерт до Дня Конституції України та Дня молоді, концерт у відеоформаті до Дня Незалежності України. Участь в онлайн­артпроєкті «СУЗІР’Я ­ 20 VS COVID­19. ЖИТТЯ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ!» принесла золото та срібло багатьом учасникам і творчим колективам ра­йонного Палацу культури та Школи мистецтв, почесну нагороду колективу «Ветеран» за участь у фестивалі «Надія є», диплом лауреата І ступеню та гран­прі хореографічному колективу «Квітка душі» Лиманської ДМШ за участь у фестивалі­конкурсі «Перлина країни».

Творче повсякдення в умовах карантину досить насичене. Нинішні умови життя, які склалися внаслідок карантину, надали можливість спробувати свої сили, здобути нові навички. Працівники культури з нетерпінням чекають закінчення карантину, щоб продовжувати радувати своїх глядачів приємними зустрічами та дарувати їм найкращі емоції.

Централізована бібліотечна система

В умовах адаптивного карантину бібліотеки КЗСВТГРР «ЦБС РР» працюють, згідно з Постановою № 392, з дотриманням усіх умов карантину. Обслуговування користувачів здійснюється тільки на абонементі, обмежуючи доступ до читальних залів та фонду.

Біля входу в бібліотеки розміщені оголошення про дотримання умов карантину. Відвідувачі забезпечені можливістю продезінфікувати руки. Допускаються тільки відвідувачі в захисних масках, не більше двох осіб, які повинні дотримуватися безпечної дистанції в 1,5 метра. Працівники відділів обслуговування також забезпечені засобами безпеки, на кафедрах встановлені прозорі екрани.

Робота проводиться дистанційно. До пам’ятних і знаменних дат на блозі Центральної районної бібліотеки розміщується актуальна інформація, презентації, згідно з державними програмами і наказами («Центральна ра­йонна бібліотека» rozdilna ­ biblioteka.bloqspot.com). Далі бібліотеки готові працювати в звичному режимі, згідно з рішенням місцевої влади та залежно від епідеміологічної ситуації в регіоні.

Школа мистецтв

Головною метою діяльності мистецької школи є формування потреб громадян у якісному культурному та мистецькому продукті, здобутті додаткових компетентностей у сфері культури, мистецтва, пробудження їх інтересу до творчості, спілкування з мистецтвом, мистецьких практик.

РКЗ «Роздільнянська школа мистецтв» як  заклад освіти у сфері культури має солідний досвід у цій галузі. Школа є центром методичного об’єднання сімох мистецьких шкіл чотирьох районів. Третій рік у нас на постійній основі проходять курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів освіти і культури. Семінарські заняття  традиційно проходять у жовтні, на них запрошують провідних викладачів творчих вишів м. Одеса.

Інфраструктура Роздільнянської школи мистецтв відповідає першочерговим потребам. Задля покращення умов перебування учнів та естетичного вигляду приміщень, дотримання санітарно­гігієнічних норм за літній період проведено відповідну підготовку: створено сприятливі та комфортні умови для організації занять у класах хореографії, образотворчого мистецтва та декоративно­прикладного мистецтва.

Освітній процес у  новому навчальному році проходить під гаслом «Культура як рушійна сила прогресивного руху в створенні громадянської позиції». Насамперед, заплановано п’ять відкритих регіональних фестивалів­конкурсів, виставки­концерти, тематичні лекції­концерти, участь в обласних та всеукраїнських конкурсах.

Зважаючи на рекомендації МОЗ та МОН України,  мистецька школа працюватиме із забезпеченням усіх санітарних вимог: обробка  рук антисептиками, дотримання маскового режиму під час перебування в коридорах, організація групових занять  чисельністю  до 10 учнів, перерви між  груповими заняттями не менше 10 хвилин із застосуванням  провітрювання  приміщень, дезінфекція поверхонь, дотримання дистанції. Колективні заняття відбуватимуться  за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, За належних погодних умов заняття ОТМ будуть організовані на подвір’ї школи. За умови переходу до «червоної» зони школа здійснюватиме окремі види діяльності дистанційно (теорія музики, початковий курс мистецтв). Фахові заняття будуть відпрацьовані в окремо узгоджені періоди.

Наталія Тарнавська,

начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту РДА

Залиште свій коментар