Свято, яке вмістило долю країни

До Дня захисника України інтерв’ю з військовим комісаром Роздільнянського району, полковником О.І. Номеровським.

Є свята, які приурочені до однієї яскравої і вагомої події, а ось 14 жовтня відзначаються одразу чотири свята та пам’ятні дні, пов’язані з різними історичними періодами. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року, згідно з указом Президента Леоніда Кучми, у свято Покрови відзначають День українського козацтва. Також вже більш ніж півстоліття цей день вважається датою створення Української повстанської армії. Враховуючи зазначене, у 2014 році було запропоновано святкувати 14 жовтня й День захисника України. З 2015 року цей день став святковим вихідним.

Напередодні свята ми зустрілися з районним військовим комісаром полковником О.І. НОМЕРОВСЬКИМ і взяли інтерв’ю.

Олеже Івановичу, навіть після проголошення незалежності в Україні довший час зберігалася радянська традиція святкування 23 лютого, яке виглядало як своєрідне “8 березня для чоловіків”. Було зрозуміло, що Україні потрібне своє свято Збройних сил, яке спиралося б на вітчизняні історичні традиції і не мало б стосунку до Росії. Які чинник посприяли його становленню?

– Нагальна потреба у такому святі особливо гостро постала після російської анексії Криму та окупації частини Донбасу. Армія, яка окупувала Крим та частину Донбасу, якраз вважала своїм святом 23 лютого, день заснування Червоної армії. В таких умовах було зовсім недоречно зберігати звичай святкувати попереднє чоловіче свято, яке до того ж було присвячено подіям, що сталися на далекому від України північному заході Росії у 1918 році.

День захисника України був офіційно встановлений як державне свято 14 жовтня 2014 року указом Президента України Петра Порошенка.

“У багатого подвигами літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я підкреслюю, Україна ніколи більше не буде святкувати це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо вшановувати захисників своєї Вітчизни, а не чужої!” – говорив Петро Порошенко під час свого виступу в День Незалежності України.

Тим же указом він скасував попередній, яким регламентувався День захисника Вітчизни 23 лютого.

День захисника України має значно ширший контекст, аніж привітання чинних військовослужбовців. Це й день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за свою землю і відстоював суверенітет України після здобуття нею незалежності. Сьогодні справа захисту української незалежності згуртувала і кадрових військових, і добровольців, і волонтерів. Ви, як людина, відповідальна за поповнення лав наших Збройних сил, розкажіть про цей процес.

– Насамперед, хочу зазначити, що нині триває формування української армії, яка вже довела свою спроможність відстояти честь і незалежність Вітчизни.

Український оборонний сектор поступово переходить на стандарти НАТО у структурі та організації всіх процесів. Зміни вже торкнулися системи підготовки військових, за ними йде вдосконалення стандартів харчування, речового та медичного забезпечення військових.

Як зазначають міжнародні експерти, українська армія сьогодні – одна з найпотужніших у Європі.

Підкреслю, ми нікому не загрожували і не загрожуємо, але зміцнюємо Збройні сили у відповідь на російську загрозу. Відрадно, що у цю справу вагомий внесок робить й Роздільнящина. Не вдаючись до цифр, скажу, що згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», ми повністю виконуємо нормативні плани, ведемо чіткий облік усіх громадян призовного віку, які проживають на підпорядкованій нам території, визначаємо їхні характеристики тощо.

Певно, багатьох читачів цікавить, чи відправляють призваних юнаків на схід нашої держави? Ні. Вони здобувають військові професії і служать у рідних місцях.

Є у нас люди, які відслужили свій строк і знову повернулися на військову службу, але вже за контрактом.

Незалежно від того, де хто служить, ми пишаємося всіма військовими – справжніми захисниками Вітчизни.

Чи не могли б Ви назвати кілька імен військовослужбовців, які особливо відзначилися і удостоєні високих нагород?

Будь ласка. За героїзм, виявлений при обороні Донецького аеропорту орденом «За мужність» ІІІ ступеня нагороджений молодший сержант Тарас Рябуха. За відвагу і хоробрість медалі «Захиснику Вітчизни удостоєний прапорщик Олександр Степанов. Прапорщик Олексій Катунін і солдат Ігор Сігідов отримали відзнаки «За оборону Маріуполя».

Ми пишаємося ще одним воїном, який був мобілізований райвійськкоматом Дніпропетровської області, але родом з Роздільної. Це Сергій Іщенко. Він теж був серед захисників згаданого аеропорту і загинув. Пам’ять про нього увічнює меморіальна дошка на будівлі Роздільнянського НВК № 1.

Важливим елементом підготовки юнаків до армії є військово-патріотичне виховання. Що б Ви могли сказати з цього приводу?

– Ми робимо все належне для того, щоб заохотити молодь служити в армії. Проводимо тематичні бесіди, зустрічі з ветеранами Другої світової війни. Крім того, сприяють цій роботі військово-патріотичні табори «Патріот» та «Український опір», які діють влітку для школярів.

– У переддень свята не можна не згадати волонтерів, цих добровільних помічників армії…

– Так-так. Жителі району, на чолі з визнаним лідером волонтерського руху Олександром Зубарєвим, дуже багато роблять, надаючи матеріальну і моральну підтримку бійцям у зоні боїв на сході України та населенню, яке проживає у прифронтовій зоні.

Українська армія завжди була тісно пов’язана з народом, а народ – зі своїм військом, і в цьому була, є і буде сила і війська, і народу.

Користуючись нагодою, поздоровляю всіх військовослужбовців і військовозобов’язаних, всіх чоловіків зі святом Дня захисника України! Зичу всім щастя, здоров’я благополуччя і мирного неба.

Слава Україні!

Інтерв’ю вів Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залиште свій коментар