Медіафорум журналістів України та Польщі

Нещодавно у туристичному містечку Казімеж­Дольний на базі Будинку творчості польських журналістів (Люблінське воєводство, Польща) відбувся IV польсько­український медіафорум. Головними ініціаторами проведення зустрічі не лише медіаспільноти, а й науковців, політологів та громадських активістів, вкотре виступає Асоціація польських журналістів та Національна спілка журналістів України (НСЖУ), на чолі з керівниками ­ Кшиштофом Сковронським та Сергієм Томіленком відповідно.

Загальна кількість делегації НСЖУ на форумі ­ 20 медійників, переважно, редактори місцевих газет. Цього року до лав шановного панства випала нагода долучитись й нашому виданню ­ районній газеті “Вперед”.

  Це були чотири насичених дні: цікаві дискусії під час модулів, спілкування з польськими колегами та обмін досвідом, приємні прогулянки та екскурсії по історичних місцях. З першого ж дня відчувалась зацікавленість представників обох країн в обговоренні наболілих питань, шляхів пошуку порозуміння.

Учасники форуму обговорили питання історичної політики в медіа на прикладі кампанії «Моя Незалежна» та порталу «Зупинка Історія», а також особливості пошукової роботи щодо жертв минулих військових конфліктів та вшанування їх в Україні та Польщі. Аналіз цих питань представили присутнім фахівці польського Інституту національної пам’яті доктор Рафал Лєськєвіч, директор Бюро Адам Глєбовіч, професор Кшиштоф Швагжик. Науковці Люблінського католицького університету, університету Марії Склодовської­Кюрі в Любліні, Інституту Центральної Європи професор Анджей Гіль, професор Валентин Балюк, доктор Якуб Ольховський, доктор Анджей Шабацюк розповіли про те, яким уроком став для сучасних українсько­польських відносин союз Пілсудського ­ Петлюри і підписаний 100 років тому Варшавський договір.

Про історичну проблематику в українських засобах масової інформації доповідали головний редактор «Волинської газети» (Луцьк) Володимир Данилюк та прес­секретар Національної бібліотеки України імені В. Вернадського Зоя Шарикова.

Другий день польсько­українського медіафоруму став знаковим для учасників, адже голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та голова Асоціації польських журналістів Кшиштоф Сковронський підписали спільну заяву від імені учасників польсько­українського медіафоруму стосовно законопроєкту “Про медіа”, який передбачає штрафи і навіть ув’язнення журналістів. Також обговорили питання щодо трансформації традиційних засобів масової інформації від паперу до Інтернету та про роль місцевих журналістів у формуванні міжнародних відносин.

Пізнавальним видався й третій день форуму, адже провели ми його у м. Люблін ­ в одному з найстаріших поселень у Польщі. Учасники IV Польсько­українського форуму журналістів відвідали найстаріший цвинтар Любліна, у православній частині якого розташований пам’ятник воїнам армії УНР, які разом з поляками боролися проти спільного ворога і віддали своє життя за свободу і незалежність України. Згадавши ключові історичні моменти, на знак пошани були покладені вінки та запалені лампадки синьо­жовтого та біло­червоного кольорів. Це було дуже символічно, адже 22 січня вся Україна відзначала день Соборності. Також побували на могилі, де покоїться прах відомого польського письменника, поета, публіциста Юзефа Лободовського (19 березня 1909 р. ­ 18 квітня 1988 р.). Він все життя захоплювався Україною, українською культурою і пропагував її в Європі. Основні ідеї його публіцистики та художньої творчості, з яких постає цілісний образ України, базувались на думці про необхідність польсько­українського порозуміння і співпраці в усіх сферах суспільного життя.

Такі цікаві та насичені дні у Польщі занадто швидко минули, залишивши по собі не лише приємні спогади, а й корисні напрацювання. Мальовничі куточки туристичного містечка Казімеж­Дольний надихнули на нові плани та звершення. Спілкування з колегами, як з України, так і з Польщі, дали змогу налагодити нові зв’язки для подальшої співпраці. Хочу висловити велику вдячність організаторам польсько­українського форуму, особливо керівництву НСЖУ, за надану можливість бути частиною медіафоруму.

Наталія

БУКОВСЬКА,

головний редактор газети «Вперед»

Спільна заява стосовно законопроєкту «Про медіа»

Ми, польські та українські журналісти, звертаємось до української влади з проханням не впроваджувати до українського законодавства норми, що передбачають штрафи і навіть ув’язнення для журналістів. Впровадження цих норм міститься в законопроєкті про боротьбу з дезінформацією, який представив

20 січня міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський. За нашою оцінкою, ініціатива, спрямована на захист від дезінформації, гібридних атак і фейк­новин, не повинна містити інструменти, що загрожують свободі слова. У сучасній ситуації гібридної війни, особливо після анексії Криму Росією та війни на сході України, варто усвідомлювати, що журналісти та засоби масової інформації – це союзники кожного, хто хоче захистити національний інформаційний простір України від брехні та маніпуляцій. Залякування журналістів кримінальними санкціями суперечить засадам свободи слова в демократичній державі. У Польщі такі норми були впроваджені комуністичною владою, щоб переслідувати журналістів. І хоча з часу політичних перетворень минуло понад 30 років, вилучити їх з польського законодавства не вдалося. Це шкодить реалізації засад свободи слова і свободи вираження поглядів. Ухвалення нині подібних положень в Україні було би лише повторенням тих же самих помилок.

Учасники IV польсько­українського журналіст­ського форуму Асоціації польських журналістів та Національної спілки журналістів України

Казімеж­Дольний, 23 січня 2020 року

 

Залиште свій коментар