Про наслідки заборгованості по єдиному соціальному внеску або страхових внесках

Незважаючи на те, що з 1 жовтня 2013 року адміністрування єдиного соціального внеску здійснюється підрозділами Державної фіскальної служби, питання суми та своєчасності сплати єдиного соціального внеску завжди стоять у порядку денному роботи Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Йдеться, насамперед, про розмір майбутньої пенсії кожного працюючого, у тому числі і приватних підприємців, оскільки він залежить від стажу роботи і від того, яку зарплату отримувала особа. Для нарахування хоча б мінімальної пенсії, на даний час треба мати страховий стаж 25 років.

На сьогодні кожен підприємець повинен сплачувати єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) у розмірі 22 % від мінімальної зарплати, встановленої законодавством. Мінімальна зарплата в Україні на даний час становить 4173 грн. Таким чином, підприємець повинен здійснювати щомісячну сплату ЄСВ в розмірі 918,06 грн, що є мінімальним страховим внеском. У разі несплати цієї суми йому щомісячно буде нараховуватися борг у розмірі цього мінімального страхового внеску.

Те ж саме стосується зарплати найманих працівників. Справа в тому, що тільки при отриманні офіційно оформленої зарплати не менше законодавчо встановленого мінімального розміру та сплаті страхувальником (роботодавцем) внесків до Пенсійного фонду, найманим працівникам буде зараховано стаж за цілий місяць. Погоджуючись на оплату 0,5 ставки мінімальної зарплати, ви зменшуєте свій стаж рівно на половину, а повністю отримуючи заробітну плату в «конверті», зовсім позбавляєте себе страхового стажу. В протилежному випадку така ситуація призведе до втрати страхового стажу, необхідного для нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку або на випадок втрати працездатності (інвалідності).

Для того, щоб уникнути даної ситуації при оформленні пенсії у майбутньому, необхідно про це подбати сьогодні. Тому ще раз доводимо до відома осіб, яким не байдуже їхнє соціальне забезпечення при виході на пенсію: для того, щоб вам було зараховано повний місяць до загального страхового стажу, необхідно при працевлаштуванні погоджуватись на зарплату не менше мінімальної, встановленої законодавством, з якої в обов’язковому порядку повинен бути сплачений єдиний соціальний внесок в розмірі 22 % від мінімальної зарплати, тобто, на даний час, у сумі 918,06 грн. Тільки у випадку виконання даної умови та при своєчасній сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду України до загального страхового стажу при обчисленні пенсії буде зараховано повний місяць роботи.

Багато підприємців оформили припинення підприємницької діяльності, сплатили борг по недоїмці – весь або частково і, не провівши ліквідацію через Державного реєстратора свого підприємництва, вважають, що вони його ліквідували. Наголошуємо: припинення підприємницької діяльності – це не лише ліквідація підприємництва. Пропонуємо таким підприємцям повністю погасити свій борг по ЄСВ та страхових внесках, і тільки після цього звернутися до Державного реєстратора про ліквідацію підприємництва.

Якщо вас цікавить, чи сплатив роботодавець єдиний соціальний внесок, звертайтесь в регіональні органи Державної фіскальної служби, де ви отримаєте інформацію, за який розмір зарплати та суму страхових внесків прозвітував за вас ваш роботодавець, адже ці дані будуть використані для призначення вашої пенсії.

Якщо вас цікавить, чи сплатив роботодавець страхові внески, які нараховувались до 1.01.2011 року, звертайтесь до спеціалістів Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 7 (приміщення колишнього банку «Україна»), каб. № 14, тел. 3-23-79, або до інформаційного кіоску, який розташований у фойє управління, аби дізнатись, за який розмір зарплати та суму страхових внесків прозвітував за вас ваш роботодавець. Для уникнення неочікуваних ситуацій щодо стажу роботи при виході на пенсію, необхідно про це подбати сьогодні.

Микола Сиротюк,

заступник начальника фінансово-економічного відділу – заступник головного бухгалтера Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України.

Залиште свій коментар