Почесне звання «Мати-героїня»: кому може бути присвоєно та як отримати?

В усі часи всі народи світу шанували жінку-матір. В наші часи особлива увага приділяється жінкам, які народили та виховали п’ять і більше дітей – їм присвоюється почесне звання «Мати-героїня»

Кому може бути присвоєно таке почесне звання?

Присвоєння почесного звання «Мати-героїня» провадиться указом Президента України. Почесне звання України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною.

Почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали  до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, (у тому числі усиновлених). Особлива увага при цьому звертається на духовні, моральні та громадські якості жінок, та членів їх сімей, відсутність у них притягнень до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, шкідливих звичок, а також їх відношення до праці, наявність позитивного авторитету сім’ї тощо.

Отже, багатодітні матері, діти яких позбавлені волі, чи без поважних причин (наприклад, інвалідність дитини) виховувались в інтернатних закладах або знаходились під опікою, не можуть бути нагороджені почесним званням «Мати -героїня».

Хто здійснює висунення кандидатури до присвоєння почесного звання?

Представлення до почесних звань, висунення кандидатур до присвоєння здійснюється за місцем роботи кандидатки, у трудових колективах установ, організацій, підприємств. Якщо жінка не працює, висунення кандидатури може проводити сільська (селищна) рада, організація багатодітних сімей чи місцева служба у справах дітей та сім’ї.

Які документи необхідні?

До подання і нагородного листа особи, яку представляють до присвоєння почесного звання, додаються:

  • копія паспорта громадянина України або копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території  України  на  законних  підставах;
  • копії свідоцтв про народження дітей;
  • копії документів про освіту дітей;
  • характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо);
  • виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ;
  • довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;
  • за наявності та за бажанням матері – копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей  дітей,  формування  в них високих духовних і моральних якостей.

Який термін розгляду заяви?

Місцеві держадміністрації розглядають клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» протягом місяця.

Потім весь пакет документів попередньо опрацьовуються в Управлінні державних нагород та геральдики Адміністрації  Президента  України

Але терміни присвоєння почесного звання України “Мати-героїня”. законодавством не визначено

Порядок вручення нагрудних знаків і посвідчень до почесних звань? 

Матері, удостоєній почесного звання, в урочистій обстановці та із широким залученням громадськості вручається нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка. Перед врученням оголошується указ Президента України про присвоєння відповідного почесного звання.

Отримання одноразової допомоги жінками, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня»

Для отримання винагороди жінка, якій присвоєно почесне звання (уповноважена нею особа), має подати органу соціального захисту за місцем реєстрації такі документи:

  • заяву про виплату винагороди із зазначенням способу виплати;
  • копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові, місце реєстрації;
  • нотаріально засвідчений документ, що підтверджує право уповноваженого представника представляти жінку, якій присвоєно почесне звання (за необхідності)

Сума одноразової винагороди, починаючи з 2011 року обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого з 1 січня року, в якому жінці було присвоєно почесне звання. Станом на 01 січня 2020 року сума такої винагороди становить 21 020 грн.

Виплата винагороди здійснюється через відділення поштового зв’язку Українського державного підприємства поштового зв’язку “Укрпошта” або шляхом перерахування коштів на особистий банківський рахунок.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до:

  • Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Привокзальна, 10-А. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443.

          Олена Король,
заступник начальника відділу
«Захарівське бюро правової допомоги»

 

 

Залиште свій коментар