Пікантна тема

За останній тиждень соціальні мережі і майже всі новинні ресурси сколихнула пікантна тема, пов’язана із внесенням змін до Кримінального кодексу України, зокрема щодо злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

З 11 січня 2019 року поняття зґвалтування в Україні набуває дещо іншої вербальної форми, яку пересічні громадяни зрозуміли занадто буквально. Звісно, тут не йтиметься про розписки і свідків, а також про будь-яку відеофіксацію (зважте, що це може бути розцінене як самостійний злочин – виготовлення порнографічної продукції), однак слід зауважити, що у кожному жарті є лише частина жарту…

Що ж істотно змінюється після свят?

Наразі основні дві статті ККУ (152 та 153) сформульовані як окремі види злочинів, з яких другі вважаються більш кваліфікованими, тобто більш серйозними і небезпечними: це 1) зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи, та 2) задоволення статевої пристрасті неприродним способом із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи.

Тепер поняття зґвалтування включає в себе будь-які види і способи проникнення однієї людини в тіло іншої, яке відбуватиметься без добровільної згоди на таке проникнення. Згода, в даному випадку, не має розумітись настільки буквально, як про це жартують в мережі.

Розписки достатньо для того, щоби захистити себе від звинувачень?

Ні. Розписка може підтвердити лише, що до початку статевого акту особа була на нього згодна, і то треба враховувати, що підпис могли отримати під тиском. А повністю гарантувати, що особа не змінить свою думку вже у процесі, не може жоден документ. Думаю, документальне підтвердження згод має залишитись для окремих аспектів професійної діяльності, наприклад, акторів.

Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Мінюсту України.

Проте слід зазначити, що в попередній редакції закону відсутність волі потерпілого на статевий акт визначена більш чітко і майже не допускає двозначного тлумачення. Хоча доречно зауважити і те, що в певних обставинах і навіть, якщо так можна висловлюватись, в рамках певної сексуальної субкультури «статеві зносини із застосуванням фізичного насильства або безпорадного стану» можуть і не мати нічого спільного з поняттям зґвалтування, яке усі ми свідомо і підсвідомо розуміємо вірно.

Напевно і законотворець хотів змістити важіль уваги в цьому питанні саме на наявність або відсутність волі до статевого акту, не обмежуючись вичерпним (адже норми кримінального закону не підлягають розширеному тлумаченню та аналогіям) переліком способів її пригнічення, а також не стандартизуючи уявлення про соціальні норми в статевому житті. Проте, на жаль, питань до нової редакції правової норми постало навіть більше.

Основні зміни в законі

По-перше, посилено кримінально-правовий захист дітей.

З 11 січня вперше в історії незалежної України запроваджено кримінальну відповідальність за секс з дитиною, яка не досягла 14 років, незалежно від її згоди. При цьому, відповідальність за такі злочини настає з 14 років. (ч.4 ст.152 ККУ – зґвалтування), (ч.4 ст.153 ККУ – сексуальне насильство).

Зверніть увагу! Тобто, особа від 14 років за добровільний секс з особою, яка не досягла 14 років, отримує від 5 до 10 років, а якщо такий добровільний секс був з проникненням — від 8 до 15 років позбавлення волі.

Ще слід зауважити, що виходячи з покарання 8-15 років (ч. 4 ст. 152 ККУ) та 5-10 (ч. 4 ст. 153 ККУ) це є особливо тяжким злочином (з проникненням) та тяжким (без проникнення), що зокрема унеможливлює звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з: дійовим каяттям, з примиренням винного з потерпілим, з передачею особи на поруки, зі зміною обстановки.

За вироком суду у зв’язку з бездоганною поведінкою, по УДЗ (умовно-достроковому звільненню) можна вийти лише після ⅔ та ¾ відбутого строку покарання (½ та ⅔ для неповнолітніх).

Неповнолітнього (14-18) можна засудити по цих статтях максимум на 10 та на 7 років.

Давність складає, залежності від обставин, від 10 до 15 років.

Мабуть багато хто чув про зміну кваліфікації таких злочинів як зґвалтування та сексуальне насильство.

Відтепер в Україні, зґвалтуванням визнаються дії сексуального характеру, вчинені без згоди потерпілої особи, а не як раніше – із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи. Такі норми є законодавстві ще 10 країн Європи, а саме: Англії Шотландії, Північної Ірландії, Швеції, Германії, Бельгії, Кіпру, Люксембургу та Ірландії

Також вступають у дію зміни щодо домашнього насильства. Нині, згідно зі статтею 1261, умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, –

карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

До обтяжуючих вину обставин відносять вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного чи громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності. (карається позбавленням волі 5-10 років)

Обставиною, яка пом’якшує покарання, відтепер є вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного жорстоким поводженням, або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого, а не як раніше вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірним, або аморальними діями потерпілої особи.

Моя суб’єктивна думка – дуже потрібен, навіть якщо на практиці все залишиться по-старому. Адже, в першу чергу, він допомагає розвіяти дикі поняття і стереотипи на кшталт «Подружній обов’язок», «У всьому маєш слухатись чоловіка», «Раз одягла міні і прийшла на дискотеку, значить не проти поїхати до мене додому», «Сама у всьому винна» (перелічив лише самі невинні). Я за рівноправ’я і права людини, бо в державі, де їх дотримуються на всіх рівнях, у тому числі на рівні особистої свободи, панує добробут і безпека. Перевірено історією, – зазначає юрист Максим Магда.

На жаль, нова редакція норми ніяк не полегшує потерпілому шлях доказування і притягнення до відповідальності справжніх ґвалтівників. Законослухняні ж громадяни можуть бути спокійні за свої ліжка і те, що відбувається в них.

За матеріалами Інтернет-видань.

Залиште свій коментар