Кір, грип та гепатит: Чи варто Одещині чекати на епідемію

Буквально за останні декілька днів у селі Шевченкове, що у Кілійському районі, на кір захворіли 58 дітей. Ситуація із захворюванностю на інфекційні хвороби на території області хоч і краща, але особливо похвалитися нема чим.

Новорічні свята, які в Україні традиційно розтягуються на місяць, відволікають людей від буденних проблем. Проте все смачне та яскраве проходить, залишаючи людину наодинці із реальними проблемами. І, на жаль, вони такі, від яких не відмахнутися – Одещина потерпає одразу від кількох серйозних інфекційних хвороб, які вже найближчим часом можуть перетворитися на епідемії, якщо не будуть здійснені відповідні заходи. Depo.Одеса дослідило, які хвороби “розгулялися” в регіоні, та що робити, щоб уникнути тяжких наслідків.

Корові хроніки

Найголовніша і найнебезпечніша загроза – це кір, який посилив свої позиції наприкінці 2018 року. В Одесі з початку 2019-го – станом на 18 січня – вже госпіталізовано 87 пацієнтів з підозрою на цю небезпечну хворобу. За словами головного лікаря Одеської інфекційної лікарні Світлани Лаврюкової, щодоби до лікарні надходить 4-11 пацієнтів з підозрою на кір, і більшість хворих – це дорослі. Вона навела приклад. Так, в один день минулого тижня із семи госпіталізованих була лише одна дитина. “Серед хворих є і вагітні жінки, у яких захворювання триває в дуже складній формі”, – заявила Лаврюкова та додала, що Україна, на жаль, зберігає лідерство в Європі за показниками захворювання цією хворобою.

В області ситуація не менш складна, а в окремих районих навіть близька до критичної. Так, через спалах кору у селі Шевченкове Кілійського району з понеділка, 21 січня, оголошено карантин у школі та дитячому садку. За словами голови Кілійської ОТГ Павла Бойченка, станом на 19 січня у селі зареєстрували 14 випадків кору, а на ранок 21 січня хворих дитей вже було 40, ще по десяти дітям медики очікували на підтвердження діагнозу лабораторно. Станом на 10 годину ранку 22 січня кількість хворих дітей зросла до 58, окрім того, зареєстрували випадок кору у Кілії. Деякі діти перебувають у лікарні. Поки що карантин введений з 21 січня терміном на 17 діб, чи буде його подовжено, покаже час.

Не виключено, що найближчим часом ситуація з кором в Одесі погіршиться, адже 21 січня одеські школярі вийшли на заняття після тривалих канікул, які були подовжені на тиждень. Слід зазначити, що жертвами кору, як і раніше, здебільшого стають діти і дорослі, що не мають щепленнь. Якщо говорити про ситуацію із селом Шевченкове, то майже всі захворілі діти стали заручниками своїх батьків, що відмовилися від вакцинації з релігійних переконань.

Погіршення не за горами

Ситуація з грипом залишається поки що контрольованою, хоча в світлі повернення школярів до занять вона може погіршитися. З початку епідемічного сезону на грип та ГРВІ захворіло вже 5044 одесити. Саме грип діагностований у 48 осіб – всі вони перебувають у лікарні. За даними ДУ “Одеський лабораторний центр МОЗ України”, превалює вірус грипу Сингапур – Singapore А (H3N2) – 86% випадків, а на другому місці – 14% випадків пандемічного грипу (H1N1). Загалом з хворих на грип та ГРВІ 65% – діти.

Зазначимо, що епідпоріг із захворюванності на грип та ГРВІ Одещина подолала ще декілька тижнів тому. Відтоді рівень захворюванності незначно коливається. Найвищі показники захворюваності з перевищенням обласного зареєстровані в Тарутинському, Ренійському, Роздільнянському, Біляївському, Лиманському, Миколаївському, Ширяївському, Овідіопольському та Іванівському районах, а також у містах Ізмаїл, Чорноморськ і Південний.

Невидимий супротивник

Також в Одесі значно підвищився рівень захворюваності на гепатит А. За словами представника Держпродпотребслужби Ольги Балановської, тільки у 2019 році до інфекційної лікарні вже доставлено 35 хворих, а показники захворюваності у 2018 році в два рази вищі, ніж у 2017-му. Спеціаліст додала, що гепатит А – вкрай хитрий супротивник, адже має великий інкубаційний період та часто проходить без симптомів. “90% дітей та до 25% дорослих хворіють без симптомів, і це дуже небезпечно, адже якщо людина працює у великих колективах, в шкільній їдальні, то вона може розповсюджувати хворобу і навіть не знати про це”, – заявила Балановська. Вона закликала постійно мити руки та користуватися кип’яченою та бутильованою водою. Крім того, в Україні зареєстрована вакцина проти гепатиту А “Хабрікс” виробництва Бельгії. За словами медиків, вакцинація від гепатиту А не належить до категорії обов’язкових, проте рекомендована перед поїздками у країни, ендемічні по гепатиту А, а також хворим з хронічними захворюваннями печінки. “Особам, які контактували з хворим на гепатит А і раніше не хворіли, також рекомендована вакцинація протягом 14 днів після контакту (чим раніше – тим краще), дворазово, з інтервалом в шість місяців”, – йдеться у повідомленні міського відділу охорони здоров’я.

Слід зазначити, що протягом року спалахи захворювань на гепатит виникали у низці сіл Одеської області, зокрема, в Окнянському, Великомихайлівському районах та місті Подільськ.

Вакцини вистачить

Незважаючи на досить складну ситуацію з грипом, кором, гепатитом А, медики досить оптимістично дивляться у майбутнє. За їхніми словами, здоров’я залежить, перш за все, від самих жителів Одеси та області, в тому числі від своєчасної вакцинації. За словами начальника відділу охорони материнства і дитинства департаменту охорони здоров’я Одеської міськради Анни Луньової, у 2019 році МОЗ обіцяє на 100% забезпечити Одесу вакциною. “Ми часто забуваємо про доросле населення, яке теж періодично треба піддавати вакцинації. Наприклад, раз на десять років слід робити щеплення від правця та дифтерії. Сьогодні ми маємо достатню кількість вакцини КПК (кір, паратит, краснуха) як європейського, так і американського виробництва, яку можна використувувати як дітям, так і дорослим”, – заявила вона.

 

Залиште свій коментар