До уваги власників мопедів

Мопед – досить зручний та економний транспорт. Завдяки своїй маневреності та доступності він користується великою популярністю, особливо в теплу пору року. Разом з тим, наявність мопеда дає його власнику не лише право пересуватися на ньому «з точки А в точку Б», а й накладає певні обов’язки. Розглянемо основні з них.

Який транспорт є мопедом?

Для того, аби знайти законодавче визначення такого транспортного засобу як «мопед» звернімося до пункту 1.10 Правил дорожнього руху.

мопед – це двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об’ємом до           50 см3 або електродвигун потужністю до 4 кВт.

А як щодо транспортних засобів з електродвигуном потужністю 1 кВт або 2 кВт?

Правилами дорожнього руху України розмежовані поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб».

Механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

На відміну від «механічного транспортного засобу», «транспортним засобом» є пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Велосипед, до речі, також є транспортним засобом.

Таким чином для того, щоб електротранспорт вважався мопедом, потужність його двигуна має бути від 3 кВт до 4 кВт.

Чи обов’язковою є реєстрація мопедів?

Закон України «Про дорожній рух» встановлює обов’язковість державної реєстрації транспортних засобів усіх типів, у тому числі мопедів, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Однак, крапку в цьому питанні поставив Верховний Суд, зазначивши що «в Україні встановлена реєстрація мопедів як транспортних засобів та отримання посвідчення водія на їх керування, незалежно від їх використання чи на вулично-дорожній, чи на автомобільній дорозі державного значення» (справа №681/972/17).

Отже, мопед необхідно зареєструвати в органах територіальних сервісних центрів протягом 10 діб з моменту придбання, митного оформлення чи переобладнання та ремонту (п. 30.1. Правил дорожнього руху). Номерний знак відповідного зразку необхідно встановити на спеціально відведеному місці.

Відповідальність. Нехтування вимоги щодо державної реєстрації мопеда передбачає накладення штрафу у розмірі 170 грн. (ч. 6 ст. 121 Кодексу про адміністративні правопорушення України).

Водійське посвідчення: потрібне чи ні?  

Законодавчо встановлено, що водій повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Право керувати мопедом (категорія А1) можна отримати з 16 років. Ті, хто отримав водійські посвідчення до 20.05.2009 року (дата набрання чинності Постанови Кабінету міністрів України № 511, якою введено нові категорії прав) з відкритою категорією «А» мають право, крім мотоциклів, управляти також мопедами, а з правами, отриманими пізніше, – ні.

Відповідальність. Порушення цієї вимоги тягне за собою накладення штрафу у розмірі 425 – 510 грн. (ст. 126 Кодексу про адміністративні правопорушення України).

Інші обмеження, про які варто пам’ятати

Пересуватися мопедом можна дорогами, вулицями чи іншими місцями, де їх рух не заборонено зі швидкістю, що не перевищує 50 км/год в населених пунктах (п. 12.4 Правил дорожнього руху), та 60 км/год поза ними (п. 12.6 Правил дорожнього руху).

Зупинка і стоянка транспортних засобів на дорозі повинні здійснюватися у спеціально відведених місцях чи на узбіччі, а не на тротуарах (п. 15.1. Правил дорожнього руху). Також рух всіх транспортних засобів заборонено по тротуарах і пішохідних доріжках.

Відповідальність. За невиконання цих норм стягується штраф у розмірі 255 грн. або 50 штрафних балів (ч. 1 ст. 122 Кодексу про адміністративні правопорушення України).

Під час руху на мопеді водій і його пасажири мають бути в застебнутому мотошоломі (п.2.3. Правил дорожнього руху ). Крім того, на задньому сидінні мопеда заборонено перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку (п.21.11 Правил дорожнього руху).

Відповідальність. Порушення цього правила передбачає накладення штрафу – 51 грн. (ч. 5 ст. Стаття 121. Кодексу про адміністративні правопорушення України).

За правовими консультаціями та роз’ясненнями можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Телефон: (04853) 5-03-66, (04853) 5-04-43. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

Директор Роздільнянського

місцевого центру з надання безоплатної

вторинної правової допомоги

Тетяна Кулішова

Залиште свій коментар