ЧАС ОБИРАТИ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

У країні триває низка важливих реформ. Одна з них безпосередньо стосується системи охорони здоров’я. Зміни розпочинаються із початком нового 2018 року, а саме: активно налагоджуватимуться нові принципи роботи медичних закладів первинної ланки, тобто амбулаторій сімейної медицини та фельдшерсько-акушерських пунктів. Про те, чого очікувати від цих змін, наш кореспондент поцікавилася у головного лікаря Роздільнянського районного центру первинної медико-санітарної допомоги К.П. Кирпиченка, який надав відповіді, згідно з роз’ясненнями МОЗ. На сьогоднішній день центру підпорядковуються всі сільські медичні установи району. Та чи так все і залишиться?

– Костянтине Петровичу, розкажіть, будь ласка, як працюватимуть медичні заклади первинної ланки Роздільнянського району у зв’язку з реформуванням і наскільки вони готові до цього?

Фактично, реформа стартувала з 1 січня 2018 року. І наразі основна задача для нас – реорганізувати заклади первинної медико-санітарної допомоги з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства. Це обов’язкова умова, бо медичні заклади тільки у такому статусі зможуть укладати договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані послуги з державного бюджету. Тож, перший квартал цього року – це, так би мовити, початок підготовчого періоду і автономізація закладів ПМД. Другий квартал – це вже старт приписної кампанії, коли пацієнт має підписувати договір із сімейним лікарем, якого обрав для лікування. В третьому кварталі запланований запуск Національної служби здоров’я України – центрального органу виконавчої влади, що реалізовуватиме державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Ця служба укладатиме договори з тими, хто надає медичні послуги ПМД і закуповуватиме їхні послуги. Фактично, заклади первинної ланки населених пунктів Роздільнянщини теж матимуть нагоду укладати такі договори, якщо перепрофілюються у комунальне некомерційне підприємство.

В четвертому кварталі заклади матимуть можливість доробити те, що не встигли реалізувати, аби повноцінно вступити у 2019 рік і працювати вже за новою моделлю. Варто відзначити, що на перехідний період 2018-2019 років депутати Верховної Ради України вирішили залишити обидві системи фінансування – медичну субвенцію і прямі виплати за договорами НСЗУ. Тому до початку прямих виплат з НСЗУ заклади первинної ланки (в тому числі автономізовані) будуть фінансуватися за рахунок медичної субвенції як і раніше.

Наскільки готові до цієї реформи районний центр первинної медико-санітарної допомоги та медзаклади району первинної ланки?

На даний момент ми знаходимося у стадії підготовки. Всього у районі 11 АСМ та 24 ФАПи. Наш центр, зокрема, укомплектований терапевтами та педіатрами, чого для потреб міста у наданні первинної допомоги достатньо. Адже, згідно з реформою, максимально дозволене число пацієнтів сягає 2000 осіб. Однак, у деяких селах лікарів сімейної медицини немає. Це значно ускладнює ситуацію для тамтешніх жителів, бо ж доведеться їхати до міста чи деінде, аби підписати декларацію.

– Який заплановано обсяг фінансування з держбюджету на пацієнта?

– У бюджетній резолюції, ухваленій у липні 2017 року, на 2018 рік закладений середній тариф у 370 гривень на одного пацієнта. Ця сума може зростати і далі зі зміною кількості послуг, які надає сімейний лікар. Крім того, в цьому році запланована подвійна ставка на пацієнтів до п’яти років та для людей старших за 65 років. Для осіб вікової категорії 6-17 років та 40-65 років планується ставка 1,2.

Але слід враховувати, що ці кошти йтимуть не лише на зарплату лікарю та медичній сестрі, а й на оплату оренди приміщення, закупівлю медикаментів, заправку транспорту, комунальні послуги тощо.

Які лікарі працюватимуть у первинній ланці і які послуги вони надаватимуть?

Це лікар загальної практики – сімейний лікар, лікар-терапевт, лікар-педіатр, який працює у закладі первинної медичної допомоги або є фізичною особою-підприємцем та особисто надає первинну меддопомогу.

Вони, зокрема, мають спостерігати за станом здоров’я пацієнтів із використанням різного виду досліджень, проводити діагностику та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів; супроводжувати пацієнтів із хронічними захворюваннями; надавати невідкладну допомогу, направляти пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги; проводити профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів з груп ризику; надавати консультації.

Сімейний лікар може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною, відповідно до вікових особливостей і потреб. Надавати окремі послуги паліативної допомоги, наприклад, оцінку ступеню болю, призначення та рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

– Що у рамках первинної медичної допомоги буде для пацієнтів безкоштовно?

Гарантовано та безоплатно у разі укладання договору з сімейним лікарем можна робити загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, біохімічні й імунохімічні дослідження сироватки крові (глюкоза крові та загальний холестерин), загальний аналіз сечі, електрокардіограму у стані спокою, мікроскопію харкотиння, а також швидкі тести на ВІЛ.

А ще сімейний лікар призначає та виписує рецепти, за якими, у тому числі, можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», виписувати довідки, лікарняні листи.

– Як узгоджуватиметься робота різних ланок медичної допомоги?

– Лікар первинної ланки видаватиме направлення для отримання спеціалізованої допомоги, за яким послуги, надані пацієнту, оплачує держава. Наявність у системі сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів не розділяє систему. На кожному рівні заплановано надання тих послуг, які можуть бути надані якісно та економічно ефективно.

Фінансування вторинної і третинної ланки за новою моделлю розпочнеться у 2019 році і вводитиметься поступово за кожною послугою до 2020 року. До цього часу система на рівні вторинної ланки працюватиме так само, як вона працює зараз. Звернення до лікарів-спеціалістів, призначені сімейним-лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров’я (після початку виплат за ці послуги в новій системі).

Якщо пацієнт виявить бажання звернутися до лікаря-спеціаліста самостійно, сплата медичних послуг здійснюватиметься ним.

– Як працюватимуть декларації між пацієнтом і лікарем первинної ланки?

Пацієнт підписує з лікарем декларацію, лікар заносить дані пацієнта в електронну систему охорони здоров᾽я е-Health. Це означає, що пацієнт закріплений за конкретним лікарем, і НСЗУ почне виплати саме цьому лікарю за обслуговування пацієнта. А лікар почне відповідне спостереження пацієнта. Декларації будуть автоматично подовжуватися. Крім того, пацієнт може укласти декларацію з будь-яким обраним лікарем, незалежно від місця реєстрації чи проживання.

– Чи можна змінювати лікаря і як часто?

В 2018 році пацієнти зможуть змінювати сімейних лікарів у будь-який момент за власним бажанням. Для цього необхідно просто підписати декларацію з іншим лікарем первинної практики. Кількість змін лікаря в 2018 році необмежена.

– Чи можуть лікарі відмовлятися від пацієнта?

– Лікар може відмовити у підписанні декларації, тільки якщо вже має приписаними 2000 осіб.

– Яким чином фінансуватиметься надання первинної медичної допомоги особам, які не уклали декларації?

– Для отримання медичної допомоги у сімейного лікаря, педіатра або терапевта пацієнт має підписати декларацію під час першого візиту. Якщо ця людина просто не звертається по медичну допомогу, держава не оплачує послуги, які не надаються. Під час першого звернення та підписання декларації з лікарем, за пацієнта починає платити держава.

Варто пам’ятати, що, відповідно до нових стандартів і роз’яснень до них МОЗ, якщо лікар потрапив у ситуацію, де людина потребує екстреного втручання, він має це зробити незалежно від того, чи підписав пацієнт декларацію. Але лікар не зобов’язаний надавати послуги первинної медичної допомоги людині, яка відмовляються підписувати декларацію.

Також пацієнт може за власний кошт купити у лікаря необхідні йому медичні послуги, не підписуючи з ним декларацію. Це не є незаконним, але не регулюється державою і оцінка якості цих послуг залишиться поза системами державного контролю якості.

– А як регулюватиметься виклики пацієнта додому?

Відповідно до нових стандартів і роз’яснень до них МОЗ, якими ми керуємося в рамках реформування, сімейний лікар на власний розсуд зможе приймати рішення про надання окремих послуг за місцем проживання або перебування пацієнта, або за телефоном чи через Інтернет. Вік пацієнта, віддаленість його місця перебування від місця прийому сімейного лікаря чи відсутність у пацієнта коштів на проїзд не можуть бути єдиними підставами для виклику та виїзду лікаря. Сімейний лікар, педіатр, терапевт не матиме за контрактом обов’язку відвідувати пацієнтів на дому. Тому юридичні претензії в цьому питання будуть технічно неможливі.

– Скільки візитів пацієнта передбачає декларація і чи можна поставити верхню межу?

– Обмеження щодо візитів немає. Все залежить від самопочуття пацієнта.

– Скільки триватиме прийом пацієнта на первинній ланці?

Оптимальний формат та довжину прийому пацієнта обирає лікар.

– Чи буде зобов’язання для пацієнта проходити періодичні огляди в лікаря первинної ланки?

– Сімейний лікар зможе рекомендувати періодичні профілактичні огляди та проведення досліджень. Усі необхідні за показаннями профілактичні огляди покриватимуться державою. Пацієнт має право відмовитися від будь-яких маніпуляцій зі своїм тілом. Тому необхідні огляди лікар лише рекомендуватиме, але не в змозі зобов’язати людину їх проходити – це буде порушувати законодавчі вимоги.

– І наостанок, які поради можете надати роздільнянцям та жителям району у зв’язку зі стартом цієї реформи?

– Насамперед, хочу нагадати, що немає нічого важливішого за здоров’я. І хворобу значно легше лікувати, якщо її виявити на першій стадії. Тому варто серйозно поставитися до вибору лікаря сімейної медицини і укладання декларації, та не слід при цьому панікувати. Те, що укладання договорів розпочнеться з квітня, не означає, що потім не буде нагоди цього зробити. Однак, вже зараз можна визначатися, з ким укладати декларацію. Можливо, хтось врахує поради друзів, знайомих. Це особиста справа кожного.

Як я вже казав на початку, складно доведеться тим жителям сільської місцевості, де немає сімейних лікарів. Та сподіватимемося, що ситуація зміниться і будуть створені умови для того, аби заохотити молодих спеціалістів залишатися у селі та працювати там. Наразі жителі сіл, за бажанням, зможуть укладати декларації з міськими фахівцями.

Дякую за роз’яснення. 

Бесіду вела Наталія БРОВАРСЬКА.

 

Залиште свій коментар