Американський білий метелик – небезпечний шкідник

Останнім часом спостерігається поширення на території Одеської області, в тому числі і в Роздільнянському районі, небезпечного, обмежено поширеного на території України карантинного шкідника – американського білого метелика (АБМ). Цей метелик пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Особливо полюбляє шовковицю, клен, горіх, яблуню, грушу, сливу, айву, вишню, черешню, тополю та інші дерева.

Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка.
В Європу, а саме в Угорщину, АМБ був завезений з вантажем ще у 1940 році. В Україні його вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області, а з 1966-го відбулося поступове розповсюдження його в інші регіони країни.

Розмах крил метелика сягає 25-45 мм; крила – білосніжні з шовковистим блиском, іноді зустрічаються з чорними крапками; тіло вкрите густими білими ворсинками. Молоді гусениці світло-жовті, а дорослі, завдовжки 30-40 мм, коричневі зі спини, а по боках – жовті смуги. Гусінь опушена, тіло вкрите бородавками з тонкими ворсинками. В Україні шкідник розвивається в двох поколіннях, а зимує у стадії лялечки.

Літ метеликів I покоління спостерігається наприкінці квітня – на початку травня. Вони ведуть сутінковий, нічний спосіб життя. У пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може пролітати  в середньому на відстань до 250 м. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість однієї самки – 1200-1500 яєць. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Зі зниженням температури до 5-6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб. Тривалість розвитку гусениць – 45-54 доби.

Шкодочинність

Шкоди зеленим насадженням завдає гусінь, яка харчується листям, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого  обплітає дерева павутиновими гніздами. При відносній вологості повітря понад 50 % розвиток гусені пригнічується, а іноді призводить навіть до  загибелі. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. По мірі зростання гусені і нестачі їжі всередині гнізда павутиною обплутуються все нові і нові листки.

На теперішній час спостерігається пошкодження гусені II покоління, у серпні – вересні прогнозується заляльковування II покоління. Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче 30 °С.

Поширюється АБМ з деревиною, тарою, транспортними засобами, що переміщуються із зон поширення, а також шкідник добре мігрує самостійно (літ метеликів та розповзання гусениць).

Заходи захисту

Для обмеження подальшого розповсюдження американського білого метелика необхідно дотримуватись комплексу карантинних заходів. Для попередження занесення американського білого метелика слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження. Вивезення плодів і садивного матеріалу із заражених господарств, населених пунктів проводити за узгодженням з  карантинною інспекцією.

Агротехнічні заходи

Потрібно обстежувати крони дерев для виявлення павутинних гнізд. Виявлені гнізда, а іноді і яйцекладки, необхідно зрізувати і спалювати разом з гусеницями. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Для проведення хімічної обробки за межами населених пунктів необхідно застосовувати інсектициди, відповідно до “Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні…2016 р.” та “Доповнення до переліку… 2017р.” (карате 050 ЕС, к.е. (норма витрат
0,2-0,4 л/га, і інші). 2-3 – кратна обробка гусені I-II поколінь інсектицидами з інтервалом 7-10 днів.

У населених пунктах для знищення гусені можна обприскувати дерева біологічними препаратами. Застосування біопрепаратів проти гусені молодших поколінь дає добрий результат, але діє повільніше.

С. Балута,

провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин.

Н. Трущенко,

провідний спеціаліст відділу прогнозування фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків.

 

Залиште свій коментар